KONSPEKT DLA KLASY III
OPRACOWAŁA: mgr Katarzyna Rutkowska
Lekcja 12 – 3 marca
Nazwa bloku programowego: Kiedy dorosnę…
Cele główne:
- utrwalenie poznanych części mowy;
- rozwijanie wyobraźni dziecięcej;
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na różne tematy;
- utrwalenie nazw i kształtów figur geometrycznych;
- poszerzanie zakresu słownictwa i struktur zdaniowych.
Cele szczegółowe: uczeń:
- zna części mowy;
- potrafi odszukać figurę za pomocą dotyku ;
- porządkuje figury według kształtu;
- potrafi wykonać schemat narzucony przez nauczyciela;
- potrafi stworzyć własny obraz z figur geometrycznych przy wykorzystaniu inwencji twórczej;
- potrafi wypowiedzieć się na temat swojej przyszłości, kim będzie, kiedy dorośnie;
- dzieli się wiedzą o znanych zawodach;
- wie, co to jest dialog;
- uczestniczy w rozmowach, odwołując się do tekstów i własnych przemyśleń.
Metody:
- podające – pogadanka;
- aktywizujące: twórczego myślenia
- oglądowe – figury geometryczne;
- praktycznych działań.
Środki dydaktyczne:
karty pracy, nożyczki, klej, figury geometryczne z papieru białego i kolorowego, wiersz M. Platy ”Pajacyk”, tablica, koperty, białe kartki papieru, szalik, „Nasza szkoła” klasa III, część 3A, podręcznik do szkoły podstawowej; „Nasze ćwiczenia” klasa III, część 3.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Zaułek słówek – części mowy.
- Przywitanie dzieci.
- Przypomnienie wiadomości z ostatnich zajęć.
- Sprawdzenie pracy domowej.
- Przypomnienie poznanych części mowy – rzeczownik, czasownik, przymiotnik, przysłówek. Przykłady – ustne klasyfikowanie wyrazów do danej części mowy.
- Wykonanie kart pracy dot. części mowy – ćwiczenia przygotowujące do testu.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Gry i zabawy edukacyjne z wykorzystaniem figur geometrycznych.
- Figury geometryczne – rozpoznawanie figur, łączenie z właściwymi wyrazami.
- „Pajacyk” słuchanie wiersza czytanego przez nauczyciela. Pokaz układania pajacyka na kartce, oraz jednoczesne przypomnienie nazw figur geometrycznych.
- „Geometryczny świat” układanie z figur geometrycznych własnych obrazków.
- „Zgadnij co to?” rozpoznawanie figur geometrycznych za pomocą dotyku.
- „Taniec figur” zabawa ruchowa, kierowana przy muzyce.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Kim będę?
- Czytanie wiersza N. Usenko: „Rozmowa”. Pisanie kilku zdań o planach zawodowych bohatera; wyjaśnianie zdania wujka Też ci będę kibicował. Źródła wiedzy o różnych zawodach, określanie zajęć ich wykonawców. Pisanie krótkiej wypowiedzi Kim chcę zostać w przyszłości.
- Opowiadanie R. Jędrzejewskiej -Wróbel „Kim będę?”: bohaterowie i ich plany zawodowe, opowiadanie o swoich marzeniach. Przewidywanie nazw zawodów w przyszłości. Ustne wypowiedzi na temat Czym chcielibyście się zajmować, gdy będziecie dorośli? Wyjaśnianie pojęcia Tworzenie wyrazów za pomocą przedrostków i przyrostków, układanie zdań.
- Wykonanie zadań w zeszycie ćwiczeń s. 51-52 oraz s. 55.
- Praca domowa: ćw. 1 i 2, s.56. Przygotuję się do testu z części mowy.
- Podsumowanie wiadomości.
- Pożegnanie dzieci.