Konspekt

KONSPEKT DLA  KLASY 1

OPRACOWAŁA:  Katarzyna Jefmańska

Lekcja  13 – 17 marca

Nazwa bloku programowego: Wielkanoc.

Cele główne:

  • słuchanie z uwagą wypowiedzi nauczyciela;
  • utrwalenie liter polskiego alfabetu;
  • nabywanie umiejętności płynnego czytania;
  • poznanie zwyczajów i tradycji wielkanocnych;
  • nabywanie umiejętności tworzenia zdań poprawnie gramatycznie;
  • rozwijanie spostrzegawczości.

Cele szczegółowe: uczeń:

  • wykonuje zadania zgodnie z usłyszaną instrukcją;
  • czyta płynnie, poprawnie i wyraziście na głos teksty zbudowane z wyrazów opracowanych w toku zajęć;
  • pisze zdania odręcznie, czytelnie, płynnie;
  • identyfikuje się z rodziną;
  • respektuje normy i reguły postępowania w rodzinie;
  • zna tradycje, potrawy świąteczne, zawartość koszyka wielkanocnego;
  • zna alfabet;
  • potrafi ułożyć zdanie z rozsypanki wyrazowej;
  • wie, że imiona zaczynamy pisać wielka literą;
  • rozwija sprawność motoryczną pisząc szlaczki;
  • potrafi wyszukać wyrazy w wyrazach;
  • potrafi liczyć w zakresie 10 i więcej.

Metody:

  • podająca; pogadanka;
  • czynna: praktycznych działań;
  • aktywizująca: burza mózgów.

Środki dydaktyczne:

Ilustracje przedstawiające Święta Wielkanocne, Podręcznik Elementarz odkrywców –  cz. 3, Ćwiczenia Elementarz odkrywców – cz. 3. Karta pracy, przygotowany tekst kartkówki z matematyki nr.1, przygotowany tekst kartkówki nr 3, s. 1., ksero testów sprawdzajacych

Przebieg:

I jednostka lekcyjna: 

Temat: Powtórzenie wiadomości

  1. Dzielenie wyrazów na sylaby.
  2. Uzupełnianie wyrazów sylabami.
  3. Kończeniezdań wybranymi wyrazami z ramki.
  4. Wypisywanie wyrazów ukrytych wyrazach.
  5. Kartkówka.
  6. Sprawdzenie znajomości liter polskiego alfabetu.

II jednostka lekcyjna:

Temat: Matematyka

  1. Przeliczanie zbiorów, używanie określeń tupu: więcej, mniej, tyle samo.
  2. Utrwalenie liczb porządkowych.
  3. Kartkówka.

III jednostka lekcyjna:

Temat:  Przygotowania do Świąt Wielkanocnych

  1. „Na wielkanocnym stole” – Małgorzata Strzałkowska – głośne czytanie utworu, opisywanie wielkanocnego stołu na podstawie wiersza.
  2. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej i zapisywanie ich przy odpowiednich ilustracjach.
  3. Wypowiadaniesię na temat przygotowań do Wielkanocy i tradycji związanych z tymi świętami.
  4. Zaznaczanie w ramkach sylab tworzących wyraz Tworzenie izapisywanie wyrazów z pozostałych sylab.

IV jednostka lekcyjna:

Temat:  Wielkanocne zwyczaje

  1. Czytanie ze zrozumieniem – rozpoznawanie pisanek na podstawie opisu. Podpisywanie odpowiednich pisanek – wielka litera w imionach. Kończenie rozpoczętych wzorów na ilustracjach z pisankami.
  2. Wypowiadanie się na temat zwyczajów wielkanocnych na podstawie ilustracji i uzyskanych wiadomości.
  3. Koszyk wielkanocny -ustalanie zawartości wielkanocnego koszyczka. Wklejanie odpowiednich znaczków z potrawami. Ozdabianie koszyczka.
  4. Rozwiązywanie krzyżówki, odczytanie hasła, wyjaśnianie przez dzieci, co dane hasło oznacza.
  5. Kończenie rysowania wielkanocnych baranków w jednakowy sposób.

 

 

Leave a Reply