KONSPEKT DLA KLASY 1
OPRACOWAŁA: Agnieszka Płucienniczek
Lekcja 14 – 7 kwietnia
Nazwa bloku programowego: Woda źródłem życia
Cele główne:
- słuchanie z uwagą tekstu literackiego czytanego przez nauczyciela;
- poznanie znaczenia powiedzenia chuchać i dmuchać na kogoś;
- poznanie życiodajnej roli wody dla ludzi, zwierząt i roślin:
- nabywanie umiejętności tworzenia zdań poprawnych gramatycznie;
- rozwijanie spostrzegawczości;
- ćwiczenie syntezy i analizy wybranych wyrazów;
- poznanie budowy zegara;
- odczytywanie godzin na zegarze.
Cele szczegółowe: uczeń:
- słucha uważnie tekstu czytanego przez nauczyciela;
- odpowiada na pytania w formie uporządkowanej i rozwiniętej;
- wyodrębnia postacie i zdarzenia w utworach literackich;
- czyta płynnie;
- zna zapis głoski miękkiej ź, zi;
- wykonuje zadania zgodnie z usłyszaną instrukcją;
- zna budowę zegara;
- zna zastosowanie zegara i jego funkcje;
- zna sposoby odczytywania godzin na zegarze;
Metody:
- podająca;
- czynna: praktycznych działań;
- aktywizująca: burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
Ilustracje przedstawiające:Obieg wody w naturze, Zegar; Podręcznik Elementarz odkrywców – cz. 4, Ćwiczenia Elementarz odkrywców – cz. 4. Karta pracy „Zegar”
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Woda potrzebna na co dzień
- Jan Brzechwa „Żaba” – słuchanie wiersza, rozwiązywanie zadań dotyczących wysłuchanego utworu.
- Rozmowa na temat roli wody dla życia ludzi, zwierząt i roślin.
- Skąd się bierze deszcz? – oglądanie planszy przyrodniczej„Obieg wody”
II jednostka lekcyjna:
Temat: Matematyka – odmierzanie czasu
- Zegar – zapoznanie dzieci z budową zegara.
- Nauka odczytywania godzin na zegarze
- Zaznaczanie i odczytywanie pełnych godzin na zegarach, np.: 9:00, 2:00 , 4:00, 12:00.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Czysta woda zdrowia doda
- Słuchanie opowiadania O koziołku Dyziu – rozmowa na temat zdrowego i higienicznego trybu życia.
- Dyskusja na temat „Co należy pić, aby być zdrowym?”
- Zapoznanie z literą ź, Ź – pisanie wyrazów z głoską ź, licznie liter i wyszukiwanie w nich głoski miękkiej ź.
IV jednostka lekcyjna:
Temat: Wszyscy potrzebują wody
- Zasoby wody w świecie – rozmowa.
- Łączenie liter wg wzoru i zapisywanie sylab.
- Łączenie sylab, czytanie głośne wyrazów utworzonych z sylab.
- Uzupełnianie zdania wyrazami dobranymi z ramki.