KONSPEKT DLA KLASY
OPRACOWAŁA: Małgorzata Hrapkowicz
Lekcja 15 – 21 kwiecień
Nazwa bloku programowego: Łąka pełna życia.
Cele główne:
- doskonalenie umiejętności oddechowych;
- doskonalenie umiejętności manualnych;
- kształtowanie wiedzy na temat ciężkiej pracy pszczół i produkcji miodu;
- wzmacnianie więzi emocjonalnej z mamą;
- pielęgnowanie tradycji świętowania „Dnia Matki.
Cele szczegółowe: uczeń:
- wie jak wygląda motyl i zna jego cykl rozwojowy;
- potrafi wykonać motyla zgodnie z instrukcją;
- umie wypełnić plasteliną kształt literki;
- wie na czym polega praca pszczół;
- wie jak powstaje miód;
- zna słowa wierszyka „Dla mamusi”;
- potrafi okazać miłość i szacunek w stosunku do mamy.
Metody:
- podające: pogadanka;
- praktycznych działań;
- aktywizująca: burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
Zeszyt ćw. część 4, teczka małego artysty, plastelina, czarna, żółta, czerwona, biała kartka z bloku technicznego, nożyczki, klej, jajko żółte z kinderki, stempelki, naklejki serduszka ipt.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Świat pod lupą.
- „Narodziny motyla” – oglądanie motyli, poznanie ich cyklu rozwojowego.
- „Łąka pełna życia” – omówienie obrazka, ćwiczenie spostrzegawczości.
- „Paź królowej ćwiczenie graficzne i w klasyfikowaniu z wykorzystaniem karty pracy.
- „Kolorowy motyl” – praca plastyczno – techniczna.
- Zabawa „Latające motylki”.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Harmonia przyrody.
- „Wiosenne literki” – wypełnianie sylwet liter plasteliną.
- „Pracowita pszczółka – WIERSZOLANDIA.
- Omówienie pracy pszczół – jak powstaje miód.
- „Spotkanie z pszczółka Mioduszką” – scenka sytuacyjna z wykorzystaniem sylwety oraz wykonanie ćwiczenia na karcie pracy.
- Praca plastyczno – techniczna pszczółki.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Moja mama
- Serduszko dla mamy.
- Nauka wiersza „Dla mamusi”.
- Próba samodzielnego recytowania wiersza „Dla mamusi”