KONSPEKT DLA KLASY 2,
OPRACOWAŁA: mgr Joanna Dębicka
Lekcja 16 – 12 maja
Nazwa bloku programowego: PROJEKT „ZDROWIE” / DZIEŃ MAMY I TATY
Cele główne:
- poznanie zwyczajów higienicznych zwierząt domowych, gospodarskich i dziko żyjących;
- utrwalenie pisowni wyrazów z h;
- tworzenie opisów zwierząt;
- nauka piosenek oraz wierszy z okazji Dnia Mamy i Taty.
Cele szczegółowe: uczeń:
- czyta teksty informacyjne;
- korzysta ze słowników i innych dostępnych źródeł informacji;
- wyszukuje w tekście potrzebne informacje;
- samodzielnie zapisuje opis zwierzęcia;
- dobiera właściwe formy komunikowania się w różnych sytuacjach społecznych;
- uczestniczy w rozmowie, wyciąga wnioski;
- wypowiada się na temat własnych obserwacji zwierząt i tekstów informacyjnych;
- rozumie pojęcia głoski, wyrazu i zdania, oddziela wyrazy w zdaniu, zdania w tekście;
- pisze czytelnie i estetycznie, dba o poprawność gramatyczną, ortograficzną i interpunkcyjną;
- nazywa i wyróżnia zwierzęta domowe, gospodarskie i dziko żyjące;
- czyta hasła rebusów i zapisane wyrazy;
- tworzy ustnie i pisemnie opowiadanie;
- poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych;
- recytuje wiersze oraz śpiewa piosenki z okazji Dnia Mamy i Taty.
Metody:
- czynne: metoda kierowania aktywnością, metoda zadań;
- słowne: rozmowy,opowiadania, zagadki, objaśnienia, instrukcje, uczenie wierszy, piosenek;
- oglądowe: przykład osobisty nauczyciela; udostępnianie sztuki: utwory literackie, utwory muzyczne, dzieła sztuki teatralnej.
Środki dydaktyczne:
„Nasze ćwiczenia klasa2” cz.3, Podręcznik część 3„Nasza Szkoła klasa 2”,zeszyty w 3 linie, głośniczek, telefon.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Jak zwierzęta dbają o czystość
- Czytanie tekstu informacyjnego A. Wajraka „Jak zwierzęta dbają o czystość?” –wyjaśnianie niezrozumiałych wyrazów z wykorzystaniem słowników, dzielenie się wiedzą o higienie zwierząt na podstawie obserwacji z życia.
- Układanie pytań do zdania :Kto? Kiedy? Gdzie?.
- Uzupełnianie opisu wiewiórki z wykorzystaniem podanego słownictwa. Samodzielne pisanie opisu wybranego zwierzęcia.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Ćwiczymy wyrazy z „h”
- Omówienie ilustracji (świat realny i fantastyczny), wskazywanie sytuacji nieprawdopodobnych.
- Powtórzenie alfabetu, wypisanie wyrazów z h w kolejności alfabetycznej.
- Rozwiązanie rebusu, rysowanie rebusów do podanych wyrazów. Wymyślanie historyjki o zwierzętach, samodzielne zapisanie opowiadania.
- Odszyfrowywanie zakodowanych wyrazów i ich zapisywanie, układanie z nimi zdań, dobieranie opisu do wyrazów. Tworzenie wyrazów zgodnie z podaną zasadą i ich zapisywanie. Dobieranie wyrazów z h o podobnym znaczeniu do podanych. Utrwalenie pisowni wyrazów z h.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Próba przedstawienia z okazji Dnia Mamy i Taty
- Nauka piosenek z okazji Dnia Mamy i Taty.
- Recytowanie wierszy przez dzieci.