KONSPEKT DLA KLASY VI
OPRACOWAŁA: mgr Izabela Bielińska
LEKCJA 1 – 15 WRZEŚNIA
NAZWA BLOKU PROGRAMOWEGO: Język polski. Kształcenie kulturowe
Temat: Symbolika Grobu Nieznanego Żołnierza, symbole narodowe.
Cele główne:
- Kształtowanie postaw patriotycznych
- Budzenie wrażliwości na święta narodowe
- Emocjonalne i racjonalne wiązanie uczniów z Ojczyzną
- Rozwijanie szacunku dla symboli narodowych
- Umiejętność pracy w grupie
Cele szczegółowe :
- Zapoznanie uczniów z wydarzeniem historycznym związanym z Dniem
- Niepodległości
- Uzmysłowienie znaczenia wydarzeń związanych z tym świętem dla Polski
- Poznanie znaczenia słowa „ojczyzna”
- Uświadamianie ważności symboli narodowych
Metody:
- dyskusyjne – praca z tekstem, własne wypowiedzi uczniów
- podające- wykład informacyjny, pogadanka
- problemowe z wykorzystaniem kart pracy, schematów
- twórcze rozwiązywanie problemów
- oglądowe – oglądowa – flaga, godło
Pomoce dydaktyczne :
teksty wierszy i opowiadań, ilustrację Grobu Nieznanego Żołnierza oraz inne związane z tematyką patriotyczną i historią Polski, karty pracy do analizy wiersza, hasła związane z wydarzeniami przedstawionymi w wierszu, nagranie hymnu państwowego, flaga i godło Rzeczpospolitej Polskiej
Przebieg lekcji:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Nasze symbole narodowe
- Wprowadzenie w tematykę patriotyczną poprzez wysłuchanie nagrania pieśni patriotycznej.
- Wykład informacyjny na podstawie, którego uczniowie dokonują analizy daty 11 listopada.
- Uczniowie otrzymują trzy ilustracje związane z Dniem Niepodległości, ich zadaniem jest wskazanie cech wspólnych, oraz symboli narodowych.
- Zapoznanie się z treścią wiersza Józefa Krajeńskiego „Grób Nieznanego Żołnierza”
- Podawanie skojarzeń związanych ze słowem ” ojczyzna „
- Praktyczne wykorzystanie symboli narodowych.
- Nawiązanie do polskich legend, które zawierają elementy historyczne i początki powstania symboli narodowych.