Konspekt

KONSPEKT DLA KLASY 0

OPRACOWAŁA: mgr Marta Walczak

Lekcja 2 – 22 września

Nazwa bloku programowego: Kształcenie zintegrowane

Temat:  Jesienne warzywa.

Cele główne:

  • Zapoznanie uczniów z warzywami i owocami, które można znaleźć jesienią w ogrodzie;
  • Przedstawienie cech pozytywnych warzyw i owoców;
  • Charakterystyka miejsc, w których rosną warzywa i owoce;
  • Wyróżnienie kolorów, które możemy znaleźć wśród warzyw i owoców;
  • Zapoznanie uczniów z pojęciem sylaby;
  • Zapoznanie dzieci i wykorzystanie praktyczne pojęcia kupowania i sprzedawania;
  • Zapoznanie dzieci ze sklepem i jego funkcjonowaniem;
  • Zapoznanie uczniów z pojęciem przyjaźni i przyjaciela;
  • Przedstawienie sylwetki psa, jako przyjaciela;
  • Wyróżnienie cech psa, jako przyjaciela;
  • Przedstawienie różnic między psami i zadaniami, jakie spełniają;
  • Zapoznanie dzieci z sylwetą litery A;
  • Zapoznanie dzieci z mechanizmem zapisu litery A.

Cele szczegółowe: Uczeń:

  • Zna nazwy warzyw i owoców, które rosną jesienią;
  • Potrafi wskazać zalety warzyw i owoców;
  • Potrafi scharakteryzować ogród;
  • Potrafi nazwać kolory warzyw i owoców oraz odszukać je w najbliższym otoczeniu;
  • Potrafi podzielić wyrazy na sylaby i wyklaskać je;
  • Potrafi kupić i sprzedać owoce i warzywa w klasowym sklepie;
  • Potrafi wykonać proste operacje liczenia niezbędne w procesie kupowania;
  • Potrafi liczyć do 5;
  • Potrafi opisać cechy charakterystyczne przyjaźni i przyjaciela;
  • Potrafi wskazać cechy psa, jako przyjaciela;
  • Potrafi wskazać różnice między psami wynikające z ras oraz zadań, jakie wykonują;
  • Potrafi odnaleźć literę A pośród innych liter i nazwać ją;
  • Potrafi napisać po śladzie literę A.

Metody:

  • Słowne – pogadanka
  • Burza mózgów- zabawa w sklep.

Środki dydaktyczne:

Podręcznik, ćwiczenia, ilustracje, zdjęcia, tablica szkolna, eksponaty, konkrety charakterystyczne dla omawianych zagadnień.

Przebieg:

I jednostka lekcyjna:

Temat: Warzywa jesienią.

  1. Zapoznanie  dzieci z warzywami, które rosną w ogrodzie,
  2. Wyjaśnienie czym są warzywa i jakie jest ich znaczenie dla zdrowia ludzi,
  3. Zabawa kolorami, które możemy znaleźć wśród warzyw i wokół nas,
  4. Dzielenie wyrazów na sylaby/ zabawa w klaskanie.

II jednostka lekcyjna:

Temat: Owoce na straganie, nasi słodcy przyjaciele.

  1. Zapoznanie dzieci z owocami,
  2. Zapoznanie dzieci z wartością owoców dla naszego zdrowia ,
  3. Wspólne wykonanie sklepu z warzywami i owocami,
  4. Wspólne wykonanie środka płatniczego obowiązującego w klasowym sklepie,
  5. Zabawa w sklep.

III jednostka lekcyjna:

Temat: Pies przyjacielem człowieka.

  1. Omówienie wraz z dziećmi pojęcia przyjaźni i przyjaciela,
  2. Scharakteryzowanie psa, różnorodności ras i jego funkcji, jaką spełnia w życiu człowieka,
  3. Zapoznanie się z cechami literki A,
  4. Odszukiwanie literki A pośród innych,
  5. Próby zapisania literki A po śladzie.

 

 

 

 

Leave a Reply