KONSPEKT DLA KLASY III
OPRACOWAŁA: mgr Małgorzata Pamuła
Lekcja 3 – 13 października
Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane
Temat: Żywe, obumarłe, nieżywe – co możemy spotkać w lesie oraz cztery żywioły, Kontynenty, Rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki
Cele główne:
- Scharakteryzowanie przyrody na żywą, obumarłą i nieżywą;
 - Umiejętność dostrzegania różnicy między krzewami a drzewami;
 - Scharakteryzowanie czterech żywiołów w przyrodzie;
 - Scharakteryzowanie kontynentów i ich symboli;
 - Umiejętność rozpoznawania i charakteryzowania rzeczowników, czasowników i przymiotników.
 
Cele szczegółowe:Uczeń:
- Kategoryzuje przedmioty na przyrodę żywą, obumarłą i nieżywą;
 - Kategoryzuje żywioły występujące w przyrodzie;
 - Wie czym różni się drzewo od krzewu;
 - Zna kontynenty i charakterystyczne symbole tych kontynentów;
 - Wie czym jest rzeczownik i na jakie pytania odpowiada oraz potrafi go wyróżnić w tekście;
 - Wie czym jest czasownik i na jakie pytania odpowiada oraz potrafi go wyróżnić w tekście;
 - Wie czym jest przymiotnik i na jakie pytania odpowiada oraz potrafi go wyróżnić w tekście;
 
Metody:
- Opowiadanie;
 - Wykład;
 - Pogadanka;
 - Burza mózgów;
 
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do klasy III „Nasza Szkoła” cz. 1A, Ćwiczenia do klasy III „Nasze Ćwiczenia”cz.1, mata kontynentów, karty z kontynentami i ich symbolami, karty otoczenia (rzeczownik), karty czynności (czasownik), pudełko gramatyczne przymiotnikowe
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Żywe, obumarłe, nieżywe – co możemy spotkać w lesie oraz cztery żywioły.
- Wyjście na spacer i scharakteryzowanie przyrody ze względu na podział na to, co żywe, obumarłe i nieżywe;
 - Scharakteryzowanie różnic między drzewem a krzewem;
 - Zapoznanie i omówienie konsekwencji występowania w przyrodzie czterech żywiołów.
 
II jednostka lekcyjna:
Temat: Kontynenty i ich symbole.
- Charakterystyka poszczególnych kontynentów, zapoznanie z nazwami;
 - Symbole kontynentów i dopasowanie ich do odpowiednich nazw kontynentów
 
III jednostka lekcyjna:
Temat: Zaułek słówek: rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki.
- Scharakteryzowanie rzeczowników;
 - Scharakteryzowanie czasowników;
 - Scharakteryzowanie przymiotników;
 - Praca nad częściami mowy;
 - Omówienie pracy domowej.
 
