KONSPEKT DLA KLASY II
OPRACOWAŁA: mgr Paulina Kociołek
Lekcja 4 – 27 października
Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane
Temat: Cechy dobrego kolegi oraz nasze strachy, Trudne słówka – „ó” wymienne na „o”, Jesienne przetwory w słoiku, Wymarzony zawód
Cele główne:
- Potrafi wymienić cechy dobrego kolegi
- Wyjaśnienie terminu „strach” i sposobów radzenia sobie z nim;
- Charakterystyka zasady „ó” wymiennego na „o”;
- Poznanie przetworów i ich nazw;
- Poznanie różnych zawodów.
Cele szczegółowe: Uczeń:
- Potrafi się wypowiadać na temat czytanego tekstu;
- Rozwija umiejętność słuchania ze zrozumieniem;
- Rozumie termin „strach” oraz zna sposoby radzenia sobie z nim;
- Stosuje zasadę „ó” wymiennego na „o”;
- Potrafi wymienić różne zawody i krótko je charakteryzuje.
Metody:
- Wykład;
- Wyjaśnienie;
- Pogadanka;
- Burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do klasy II „Elementarz odkrywców”, Ćwiczenia do klasy II „Elementarz odkrywców”
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Cechy dobrego kolegi oraz „wielkie oczy” strachu
- Słuchanie ze zrozumieniem tekstu „Kanapkowa koleżanka” Rafała Witka;
- Omówienie cech oraz zachowań dobrego kolegi;
- Charakterystyka strachu oraz omówienie sposobów radzenia sobie z nim.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Trudne słówka – „ó” wymienne na „o”
- Charakterystyka zasady „ó” wymiennego na „o”;
- Słuchanie ze zrozumieniem wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej „Wlazł wół na stół”;
- Wyrazy z „ó” na obrazkach w książce i zeszycie ćwiczeń – pisownia trudnych wyrazów.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Jesienne przetwory w słoiku
- Poznanie przetworów i nazywanie ich;
- Rozmowa na temat ulubionych przetworów.
IV jednostka lekcyjna:
Temat: Kim z zawodu chce być w przyszłości?
- Słuchanie tekstu Wojciecha Widłaka pt. „Warto być…”;
- Rozmowa na temat różnych zawodów;
- Wypowiedzi uczniów na temat wymarzonego zawodu.