KONSPEKT DLA KLASY VI
OPRACOWAŁ: mgr Janusz Adam Dziewiątkowski
Lekcja 5 – 24 listopada
Nazwa bloku programowego: Język polski. Kształcenie literackie
Temat: Rozumienie tekstu czytanego.
Cele główne:
- Poszerzanie wiedzy o elementach składowych wypowiedzi ustnych i pisemnych oraz ich funkcjach w strukturze tekstów;
- Kształcenie umiejętności czytania i rozumienia tekstów kultury przy wykorzystaniu zdobytej wiedzy o literaturze, teatrze, filmie, mediach;
- Zachęcanie do czytania i świadomego odbioru innych tekstów kultury.
Cele szczegółowe, uczeń:
- Potrafi przeczytać tekst kultury ze zrozumieniem;
- Umie odpowiedzieć na pytania do tekstu;
- Potrafi odróżnić stwierdzenia prawdziwe od fałszywych;
- Wie, jak napisać list oficjalny.
Metody:
- Pogadanka;
- Mapa mentalna;
- Burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego do klasy VI „Słowa na start”
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Czytamy ze zrozumieniem
- Powitanie i sprawdzenie pracy domowej;
- Powtórzenie wiadomości – pisownia wyrazów z przeczeniem „nie” ;
- Głośne przeczytanie tekstu „Czytajmy dzieciom” s. 62.
KONSPEKT DO KLASY VI
OPRACOWAŁA : mgr Izabela Bielińska
Lekcja 5- 24 listopada
Nazwa bloku programowego: Dary jesieni
Temat : Park i las jesienią
Cele główne :
- Omawianie ilustracji i zdjęć
- Zapoznanie się charakterystycznymi zmianami zachodzącymi w przyrodzie w zależności od pory roku
- Rozwijanie inwencji twórczej
- Kształcenie umiejętności dobierania barw jesiennych
Cele szczegółowe :
- Rozpoznanie jesiennej pory roku
- Umiejętność wyboru ilustracji prezentującej zwiastuny jesieni
- Rozpoznawanie liści drzew jesiennych
Metody pracy:
- Słowne : pogadanka
- Działań praktycznych: nauka piosenki jesiennej
- Oglądowa : pokaz żywych darów jesieni
- Twórcza – pytania problemowe stawiane uczniom
- Mapa mentalna- dobieranie skojarzeń wokół hasła „Jesień w pełni”
Środki dydaktyczne:
ilustracje pór roku, liści i ich owoców, liście, żołędzie, kasztany, tekst wiersza Ewy Szerburg Zarembiny „Jesienne liście, płyta CD odgłosy jesieni, piosenka pt ” Pani Jesień”
Przebieg lekcji :
II jednostka lekcyjna. Scenariusz został przygotowany na potrzeby Erasmus + w ramach współpracy międzynarodowej
WSTĘP
Indywidualne wypowiedzi na temat pory roku jaką jest jesień ? Cechy charakterystyczne oraz dary jesieni.
- Refleksje uczniów na temat przyniesionych liści drzew i ich owoców. Zadaniem uczniów jest odpowiednie dopasowanie owocu do drzewa.
- Dobieranie skojarzeń wokół hasła pt ” Jesień w pełni”
- Interpretacja wiesza Ewy Szelburg Zarembiny ” Jesienne liście”
- Odgłosy jesieni. Uczniowie słuchają dźwięków z płyty. Ich zadaniem jest odgadnięcie czyj to dźwięk ?
- Nauka piosenki jesiennej pt ” Pani Jesień”