KONSPEKT DLA KLASY V
OPRACOWAŁ: mgr Janusz Adam Dziewiątkowski
Lekcja 6 – 24 listopada
Nazwa bloku programowego: Język polski. Kształcenie literackie.
Temat: Mity greckie
Cele główne:
- Rozwijanie szacunku dla wiedzy, wyrabianie pasji poznawania świata i zachęcanie do praktycznego zastosowania zdobytych wiadomości;
- Przyswojenie podstawowych wiadomości z zakresu teorii literatury, które przygotowują do odbioru, analizy i interpretacji tekstów literackich oraz sprzyjają rozumieniu zjawisk literackich i kulturowych;
- Rozwijanie rozumienia wartości języka ojczystego oraz jego funkcji w budowaniu tożsamości osobowej ucznia.
Cele szczegółowe, uczeń:
- Rozpoznaje fikcję literacką; rozróżnia i wyjaśnia elementy realistyczne i fantastyczne we wskazanych utworach;
- Rozpoznaje czytany utwór jako mit;
- Wie i rozumie, czym charakteryzuje się mit;
- Opowiada o wydarzeniach fabuły oraz ustala kolejność zdarzeń i rozumie ich wzajemną zależność;
- Wskazuje w utworze bohaterów głównych i drugoplanowych oraz określa ich cechy;
- Nazywa wrażenia, jakie wzbudza w nim czytany tekst;
- Objaśnia znaczenia dosłowne i przenośne w omawianych tekstach;
- Rozpoznaje w wypowiedziach związki frazeologiczne, dostrzega ich bogactwo, rozumie ich znaczenie.
Metody:
- Pogadanka;
- Burza mózgów;
- Quiz mitologiczny.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do klasy V „Słowa na start”, wybrane teksty literackie, karta z reprodukcjami przedstawiającymi okładki książek – zbiorów mitologicznych, kłębek wełny.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Z wizytą na Olimpie. Poznajemy greckich bogów.
- Powitanie i sprawdzenie zadania domowego;
- Zapoznanie się z infografiką Ci nieznośni bogowie olimpijscy;
- Wskazanie podobieństw i różnic między bogami a ludźmi;
4. Rozmowa na temat tego, które z bóstw wydaje się najbardziej