KONSPEKT DLA KLASY II
OPRACOWAŁA: mgr Paulina Kociołek
Lekcja 6 – 24 listopada
Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane
Temat: Skarby naszej Ziemi. Pogodowy kalejdoskop. Symbole narodowe, Hymn Polski Tożsamość narodowa. W pogoni za modą. Warto być sportowcem. Stroje na różne okazje Sztuka pisania: List – adresat i nadawca, budowa listu.
Cele główne:
- Poznanie bogactw naturalnych i zjawisk atmosferycznych;
- Rozwijanie świadomości tożsamości narodowej w oparciu o symbole narodowe;
- Zrozumienie znaczenia sportu w życiu codziennym;
- Umiejętnośc dobierania strojów na różne okazje;
- Poznanie zasad pisania listu.
Cele szczegółowe: Uczeń:
- Zna i potrafi opisać bogactwa naturalne naszej Ziemi oraz zjawiska atmosferyczne zachodzące w przyrodzie;
- Rozumie znaczenie symboli oraz barw narodowych;
- Rozumie pojęcie „tożsamość narodowa” oraz zna jej znaczenie;
- Zna i potrafi wyjaśnić pierwsze słowa Mazurka Dąbrowskiego w kontekście bycia Polakami jako warunku istnienia Polski;
- Rozumie pojęcie przynależności do jednej grupy;
- Zna wartości sportu oraz potrafi scharakteryzować powiedzenie: „Trening czyni mistrza”’;
- Potrafi opisać i dopasować stroje na różne okazje i rozumie powiedzenie „Nie szata zdobi człowieka”;
- Umie wypowiadać się na temat czytanego tekstu;
- Rozwija umiejętność słuchania ze zrozumieniem;
- Potrafi wskazać, w którym miejscu znajduje się nadawca i adresat listu na kopercie.
Metody pracy:
- Dyskusyjne- praca z ilustracjami, wypowiedzi uczniów
- Oglądowe- flaga, godło, mapa świata i tekst hymnu Polski
- Podające- wykład, pogadanka, wyjaśnienie
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do klasy II „Elementarz odkrywców” cz. 2, Ćwiczenia do klasy II „Elementarz odkrywców” cz. 2, ilustracje przedstawiające godło i flagę Polski, tekst hymnu państwowego, nagranie hymnu Polski, mapa świata
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Skarby naszej ziemi oraz pogodowy kalejdoskop.
- Słuchanie ze zrozumieniem oraz omówienie tekstu „Bogactwa Ziemi”
- Zjawiska atmosferyczne: burza, grad, mgła, szron oraz barwna tęcza – omówienie.
- Sposoby obserwacji pogody.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Symbole narodowe, Hymn Polski, Tożsamość narodowa.
Scenariusz został przygotowany na potrzeby Erasmus + w ramach współpracy międzynarodowej – opracowanie mgr Monika Monsen
- Pogadanka na temat znaczenia symboli narodowych, czyli godła i flagi Polski oraz barw występujących w tych symbolach;
- Uczniowie wskazują na mapie świata położenie Polski;
- Uczniowie otrzymują plakietki, jedna grupa z godłem, druga z flagą Polski i dzielą się na dwie grupy;
- Pogadanka na temat przynależności do grupy i wyjaśnienie, dlaczego mimo różnicy w oznakowaniu grupy, należymy do jednej wspólnoty;
- Wysłuchanie hymnu narodowego i powtórzenie pierwszego wersu.
- Omówienie znaczenia słów „Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy… ”
- Uczniowie wyjaśniają, dlaczego ważne jest posiadanie tożsamości narodowej i jakie ma ona znaczenie w kształtowaniu postawy patriotycznej.
III jednostka lekcyjna:
Temat: W pogoni za modą; Warto być sportowcem.
- Słuchanie ze zrozumieniem oraz omówienie tekstu „W pogoni za modą” R. Witka;
- Wyjaśnienie znanych powiedzeń: „gonić za modą” oraz „nie szata zdobi człowieka”;
- „Trening czyni mistrza” – pogadanka na temat sportu i jego znaczenia w codziennym życiu.
IV jednostka lekcyjna:
Temat: Stroje na różne okazje. Sztuka pisania: List – adresat i nadawca, budowa listu.
- Jak powinniśmy się ubierać? O czym trzeba pamiętać przy wyborze stroju?
- Sztuka pisania listu – omówienie;
- Zapoznanie dzieci z elementami listu na podstawie opisu z podręcznika str. 25.