Konspekt

KONSPEKT DLA  KLASY II

OPRACOWAŁA: mgr  Paulina Kociołek

Lekcja  6 – 24 listopada

Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane

Temat: Skarby naszej Ziemi. Pogodowy kalejdoskop. Symbole narodowe, Hymn Polski Tożsamość narodowa. W pogoni za modą. Warto być sportowcem. Stroje na różne okazje Sztuka pisania: List – adresat i nadawca, budowa listu.

Cele główne:

  • Poznanie bogactw naturalnych i zjawisk atmosferycznych;
  • Rozwijanie świadomości tożsamości narodowej w oparciu o symbole narodowe;
  • Zrozumienie znaczenia sportu w życiu codziennym;
  • Umiejętnośc dobierania strojów na różne okazje;
  • Poznanie zasad pisania listu.

Cele szczegółowe: Uczeń:

  • Zna i potrafi opisać bogactwa naturalne naszej Ziemi oraz zjawiska atmosferyczne zachodzące w przyrodzie;
  • Rozumie znaczenie symboli oraz barw narodowych;
  • Rozumie pojęcie „tożsamość narodowa” oraz zna jej znaczenie;
  • Zna i potrafi wyjaśnić pierwsze słowa Mazurka Dąbrowskiego w kontekście bycia Polakami jako warunku istnienia Polski;
  • Rozumie pojęcie przynależności do jednej grupy;
  • Zna wartości sportu oraz potrafi scharakteryzować powiedzenie: „Trening czyni mistrza”’;
  • Potrafi opisać i dopasować stroje na różne okazje i rozumie powiedzenie „Nie szata zdobi człowieka”;
  • Umie wypowiadać się na temat czytanego tekstu;
  • Rozwija umiejętność słuchania ze zrozumieniem;
  • Potrafi wskazać, w którym miejscu znajduje się nadawca i adresat listu na kopercie.

Metody pracy:

  • Dyskusyjne- praca z ilustracjami, wypowiedzi uczniów
  • Oglądowe- flaga, godło, mapa świata i tekst hymnu Polski
  • Podające- wykład, pogadanka, wyjaśnienie

Środki dydaktyczne:

Podręcznik do klasy II „Elementarz odkrywców” cz. 2, Ćwiczenia do klasy II „Elementarz odkrywców” cz. 2, ilustracje przedstawiające  godło i  flagę Polski, tekst hymnu państwowego, nagranie hymnu Polski, mapa świata

Przebieg:

I jednostka lekcyjna: 

Temat: Skarby naszej ziemi oraz pogodowy kalejdoskop.

  1. Słuchanie ze zrozumieniem oraz omówienie tekstu „Bogactwa Ziemi”
  2. Zjawiska atmosferyczne: burza, grad, mgła, szron oraz barwna tęcza – omówienie.
  3. Sposoby obserwacji pogody.

II jednostka lekcyjna: 

Temat: Symbole narodowe, Hymn Polski, Tożsamość narodowa.

Scenariusz został przygotowany na potrzeby Erasmus + w ramach współpracy międzynarodowej –  opracowanie mgr Monika Monsen

  1. Pogadanka na temat znaczenia symboli narodowych, czyli godła i flagi Polski oraz barw występujących w tych symbolach;
  2. Uczniowie wskazują na mapie świata położenie Polski;
  3. Uczniowie otrzymują plakietki, jedna grupa z godłem, druga z flagą Polski i dzielą się na dwie grupy;
  4. Pogadanka na temat przynależności do grupy i wyjaśnienie, dlaczego mimo różnicy w oznakowaniu grupy, należymy do jednej wspólnoty;
  5. Wysłuchanie hymnu narodowego i powtórzenie pierwszego wersu.
  6. Omówienie znaczenia słów „Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy… ”
  7. Uczniowie wyjaśniają, dlaczego ważne jest posiadanie tożsamości narodowej i jakie ma ona znaczenie w kształtowaniu postawy patriotycznej.

III jednostka lekcyjna: 

Temat: W pogoni za modą; Warto być sportowcem.

  1. Słuchanie ze zrozumieniem oraz omówienie tekstu „W pogoni za modą” R. Witka;
  2. Wyjaśnienie znanych powiedzeń: „gonić za modą” oraz „nie szata zdobi człowieka”;
  3. „Trening czyni mistrza” – pogadanka na temat sportu i jego znaczenia w codziennym życiu.

IV jednostka lekcyjna: 

Temat: Stroje na różne okazje. Sztuka pisania: List – adresat i nadawca, budowa listu.

  1. Jak powinniśmy się ubierać? O czym trzeba pamiętać przy wyborze stroju?
  2. Sztuka pisania listu – omówienie;
  3. Zapoznanie dzieci z elementami listu na podstawie opisu z podręcznika str. 25.

 

 

 

 

Leave a Reply