KONSPEKT DLA KLASY III
OPRACOWAŁA: mgr Małgorzata Pamuła
Lekcja 7 – 1 grudnia
Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane
Temat: Co gra w duszy muzyka? Akademia dociekliwych – skały, Zaułek słówek – „ą” i „ę”, Strofy o Ojczyźnie.
Cele główne:
- Zapoznanie z polskimi kompozytorami i ich twórczością;
- Poznanie słownictwa związanego z muzyką;
- Umiejętność scharakteryzowania skał występujących w przyrodzie;
- Poznanie wyrazów z literami „ą” i „ę”;
- Poznanie znaczenia symboli narodowych Polski.
Cele szczegółowe: Uczeń:
- Potrafi wymienić najważniejszych polskich kompozytorów oraz ich twórczość;
- Wie, kim jest kompozytor, dyrygent;
- Wie, czym jest opera, chór, orkiestra;
- Potrafi wymienić rodzaje skał występujących w przyrodzie;
- Zna zasady pisowni wyrazów z „ą” i „ę”;
- Zna i potrafi scharakteryzować symbole narodowe Polski.
Metody:
- Opowiadanie;
- Wykład;
- Pogadanka;
- Mapa mentalna;
- Burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do klasy III „Nasza Szkoła” cz. 1B, Ćwiczenia do klasy III „Nasze Ćwiczenia”cz.1,Wklejka do zeszytu, głośnik, muzyka – utwory znanych, polskich kompozytorów, karty z symbolami narodowymi Polski, sól, słoik, patyczek, włóczka, woda
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Co gra w duszy muzyka?
- Przeczytanie i omówienie tekstu Izabelli Klebańskiej pt. „Zbójcy”;
- Przedstawienie najważniejszych polskich kompozytorów;
- Wysłuchanie najbardziej charakterystycznych utworów dla danego kompozytora;
- Zapoznanie uczniów ze słownictwem związanym z muzyką;
- Wykonanie zadań z ćwiczeń w nawiązaniu do tematu lekcji;
- Omówienie zadania domowego dotyczącego przerobionego działu.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Akademia dociekliwych – skały
- Wyjaśnienie zagadnienia dotyczącego pochodzenia skał;
- Omówienie rodzajów skał występujących w przyrodzie;
- Wykonanie zadań z ćwiczeń w nawiązaniu do tematu lekcji;
- Przygotowanie i wykonanie doświadczenia związanego z powstawaniem kryształów soli;
- Omówienie zadania domowego dotyczącego tematu
III jednostka lekcyjna:
Temat: Zaułek słówek – „ą” i „ę”
- Przedstawienie podstawowych zasad pisania wyrazów z „ą” i „ę”;
- Wykonanie zadań z ćwiczeń z wyrazami zawierającymi litery „ą” i „ę”;
- Omówienie zadania domowego dotyczącego tematu.
IV jednostka lekcyjna:
Temat: Strofy o Ojczyźnie
- Przedstawienie i scharakteryzowanie najważniejszych symboli narodowych;
- Wykonanie zadań z ćwiczeń dotyczących poznanych symboli narodowych;
- Rozdanie wklejek i omówienie zadania domowego dotyczącego tematu.