KONSPEKT DLA KLASY I
OPRACOWAŁA: mgr Paulina Kociołek
Lekcja 8 – 15 grudnia
Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane
Temat: Rodzaje drzew iglastych oraz świąteczna choinka, Wprowadzenie litery „W”, „w”, Wigilijna tradycja
Cele główne:
- Zapoznanie uczniów z rodzajami drzew iglastych;
- Zapoznanie uczniów z wyglądem pisanej litery „W”, „w”;
- Utrwalenie tradycji Bożonarodzeniowych;
- Stymulowanie aktywności dzieci poprzez zabawy i zadania.
Cele szczegółowe: Uczeń:
- Potrafi nazwać oraz rozpoznać na obrazku rodzaje drzew iglastych;
- Poznaje obraz graficzny liter „W”, „w”;
- Potrafi wskazać podane litery w tekście;
- Słucha tekstu ze zrozumieniem;
- Potrafi wymienić wigilijne potrawy;
- Zna tradycje Bożonarodzeniowe;
- Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo – ruchową.
Metody pracy:
- Opowiadanie, pogadanka, wyjaśnienie.
- Burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
- Podręcznik do klasy I „Elementarz odkrywców” cz. 2;
- Ćwiczenia do klasy II „Elementarz odkrywców” cz. 2;
- Kartki papieru A4;
- Kredki, mazaki.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Rodzaje drzew iglastych oraz świąteczna choinka
- Zapoznanie uczniów z rodzajami drzew iglastych na podstawie obrazków z podręcznika str. 38;
- Słuchanie ze zrozumieniem oraz omówienie tekstu pt. „Nasza choinka” – podręcznik str. 39;
- Rozwiązywanie ćwiczeń – ćwiczenia str. 34;
- Praca plastyczna pt. „Moja choinka”.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Wprowadzenie litery „W”, „w”, Wigilijne tradycje
- Słuchanie ze zrozumieniem tekstu pt. „W starym domku pod lasem”- podręcznik str. 40-41 oraz zapoznanie z literą „W”, „w”;
- Omawianie wigilijnych potraw na podstawie obrazków z podręcznika str. 42-43;
- Rozwiązywanie wybranych ćwiczeń – ćwiczenia str. 35-36;
- Przygotowania do świąt – wypowiedzi na podstawie ilustracji, układanie wyrazów z rozsypanki literowej – ćwiczenia str.32.