Konspekt

KONSPEKT DLA KLASY 0

OPRACOWAŁA: mgr Marta Walczak

Lekcja 8 – 15 grudnia 

Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane

Temat: Baśń Hansa Christiana Andersena pt. ”Choinka”,  Nawiązanie do tradycji zdobienia choinki na Święta, Wykonanie własnej choinki przy użyciu dotychczas poznanych liter, cyfr i figur geometrycznych

Cele główne:

  • Zapoznanie uczniów z baśnią H.Ch. Andersena pt. „Choinka”;
  • Utrwalenie zapisu graficznego litery wcześniej poznanych liter, cyfr i figur geometrycznych;
  • Zapoznanie z zasadami tworzenia form z wykorzystaniem figur geometrycznych, cyfr i liter.

Cele szczegółowe: Uczeń potrafi:

  • Wysłuchać uważnie i ze zrozumieniem tekstu baśni H.Ch. Andersena „Choinka” oraz odnieść jej tekst do czasu świątecznego;
  • Odpowiedzieć na pytania związane z treścią baśni oraz wyjaśnić, które elementy utworu nawiązują do okresu Bożego Narodzenia;
  • Zapisać i narysować wcześniej poznane litery, cyfry i figury geometryczne;
  • Wyciąć kształty oraz przykleić je na kartce tworząc kształt choinki.

Metody:

  • Pogadanka, wyjaśnianie;
  • Burza mózgów;
  • Zgadywanka, praca z ilustracjami, praca z plastyczna.

Środki dydaktyczne:

Podręcznik, ćwiczenia, ilustracje, tablica szkolna, konkrety charakterystyczne dla omawianych zagadnień, zeszyt, tekst baśni,  kredki, papier kolorowy, klej, nożyczki.

Przebieg:

I jednostka lekcyjna:

Temat: Zapoznanie z tekstem baśni H.Ch. Andersena pt. Choinka.

  1. Przeczytanie tekstu baśni;
  2. Odpowiadanie na pytania związane z tekstem utworu H.Ch. Andersena;
  3. Dyskusja na temat poznanej baśni w nawiązaniu do klimatu świątecznego.

II jednostka lekcyjna:

Temat: Tworzenie własnej choinki z dotychczas poznanych figur geometrycznych, cyfr i liter.

  1. Narysowanie trójkątów oraz ich wycięcie;
  2. Przyklejenie trójkątów na kartkę w takiej formie, aby uzyskać kształt choinki;
  3. Ozdabianie choinki literami i cyframi.

Leave a Reply