KONSPEKT DLA KLASY II
OPRACOWAŁA: lic Barbara Madejewska
Lekcja 7 – 26 stycznia
Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane
Temat: Potyczki ortograficzne, Zimowa stolica Polski, Zaproszenie na bal, Moja Babcia i Dziadek
Cele główne:
- Umiejętność wymiany „rz” na „r”;
- Rozróżnianie rodzajów rzeczowników (męski, żeński i nijaki);
- Umiejętność pisania zaproszenia;
- Zrozumienie wpływów pokoleniowych.
Cele szczegółowe: Uczeń:
- Wymienia „rz” na „r”;
- Dobiera odpowiednią końcówkę do danego rzeczownika;
- Poznaje metody pisania zaproszeń;
- Ma świadomość, jak ważni są w jego życiu Babcia i Dziadek.
Metody:
- Opowiadania;
- Wyjaśnienie;
- Pogadanka;
- Burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do klasy II „Elementarz odkrywców”, ćwiczenia do klasy II „Elementarz odkrywców”, obrazki, mapa Polski.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Potyczki ortograficzne
- Zapoznanie się z tekstem-trenujemy czytanie na forum klasy;
- Rozmowa prowadzona na temat wyrazów z „rz” wymiennym na „r”;
- Podjęcie próby nauki wiersza na pamięć.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Zimowa stolica Polski
- Rozmowa na temat gór znajdujących się w Polsce;
- Zakopane – zimowa stolica Polski. Czym się wyróżnia w śród innych miast?;
- Poznajemy tradycyjny strój góralski.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Zaproszenie na bal
- Poznajemy, z czego składa się zaproszenie oraz jak je napisać;
- Tworzenie przez dzieci własnych zaproszeń na bal- ćwiczenie poprawiające umiejętność pisania wg wzoru;
- Ozdabianie zaproszeń.
IV jednostka lekcyjna:
Temat: Moja Babcia i Dziadek
- Poszerzanie wiedzy na temat drzewa genealogicznego;
- Rozmowa kierowana na temat Święta Babci i Dziadka;
- Czytanka pt.: „Babcia Andiego”