KONSPEKT DLA KLASY I
OPRACOWAŁA: mgr Paulina Kociołek
Lekcja 10 – 26 stycznia
Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane
Temat: Wprowadzenie liter „F”, „f” oraz „J”, „j”, Dzień Babci i Dziadka, Bal karnawałowy, Znaki wokół nas, Kulturalny człowiek, pomoc, empatia oraz ważne słowa
Cele główne:
- Zapoznanie uczniów z wyglądem pisanej litery „F”, „f” oraz „J”, „j”;
- Utrwalenie informacji o Dniu Babci i Dziadka;
- Zapoznanie z symbolami znaków informacyjnych;
- Zapoznanie dzieci z pojęciem empatii;
- Utrwalenie zasad pomagania oraz ważnych i kulturalnych zwrotów;
- Stymulowanie aktywności dzieci poprzez zabawy i zadania.
Cele szczegółowe: Uczeń:
- Poznaje obraz graficzny liter „F”, „f” oraz „J”, „j”;
- Potrafi wskazać podane litery w tekście;
- Zna daty Dnia Babci i Dziadka;
- Potrafi opisać, jak należy prawidłowo zachowywać się wobec osób starszych;
- Potrafi nazwać znaki informacyjne i wytłumaczyć, co oznaczają;
- Zna i rozumie znaczenie pojęcia „empatia”;
- Rozumie pojęcie „kulturalny człowiek”;
- Potrafi wymienić zasady pomagania innym;
- Potrafi wymienić ważne i kulturalne zwroty oraz zna ich zastosowanie;
- Słucha tekstu ze zrozumieniem;
- Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo – ruchową.
Metody pracy:
- Opowiadanie, pogadanka, wyjaśnienie;
- Burza mózgów;
- Praca plastyczna.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do klasy I „Elementarz odkrywców” cz. 2, Ćwiczenia do klasy II „Elementarz odkrywców” cz. 2, Kartki A4, kredki, mazaki.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Dzień Babci i Dziadka oraz bal karnawałowy
- Czytanie oraz omówienie tekstu pt. „Odnalezione zdjęcie” – podręcznik „Elementarz odkrywców” cz.2 str. 62;
- Rozwiązywanie wybranych ćwiczeń ze str. 49-50 w ćwiczeniach „Elementarz odkrywców” cz.2;
- Pogadanka na temat prawidłowego zachowania wobec babci i dziadka oraz osób starszych;
- Czytanie oraz omówienie tekstu pt. „Bal” – podręcznik „Elementarz odkrywców” cz.2 str. 64.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Litera „F” jak Fryderyk, Pomoc oraz empatia
- Omawianie ilustracji z użyciem litery „F” oraz czytanie tekstu pt. „ Pan Fryderyk” – podręcznik „Elementarz odkrywców” cz.2 str. 66-67;
- Rozwiązywanie wybranych ćwiczeń ze str. 51-53 w ćwiczeniach „Elementarz odkrywców” cz.2;
- Słuchanie ze zrozumieniem oraz omówienie tekstu „Czy to była pomoc?” Z. Staneckiej – podręcznik „Elementarz odkrywców” cz.2 str. 69;
- Pogadanka na temat empatii oraz pomocy bliźniemu.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Ważne słowa oraz ich zastosowanie, Kulturalny człowiek, Laurka na przeprosiny lub w podziękowaniu
- Słuchanie ze zrozumieniem oraz omówienie tekstu pt. ”Moi mili” – podręcznik „Elementarz odkrywców” cz.2 str. 72;
- Rozwiązywanie wybranych ćwiczeń ze str. 53 w ćwiczeniach „Elementarz odkrywców” cz.2;
- Pogadanka na temat „kulturalnego człowieka”;
- Praca plastyczna „Laurka na przeprosiny” lub „Laurka w podziękowaniu”.
IV jednostka lekcyjna:
Temat: Litera „J” jak jajko
- Słuchanie ze zrozumieniem oraz omówienie tekstu pt. ”Justynka uwielbia domowe kolacje” – podręcznik „Elementarz odkrywców” cz.2 str. 74-75;
- Ćwiczenie zapisu graficznego litery „J” i „j”;
- Rozwiązywanie wybranych ćwiczeń ze str. 57-59 w ćwiczeniach „Elementarz odkrywców” cz.2.