KONSPEKT DLA KLASY I
OPRACOWAŁA: mgr Anna Marzena Derszniak
Lekcja 11 – 9 lutego
Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane
Temat: Robimy zakupy, Zabawa w sklep, Utrwalenie poznanych liter, Wiemy, jak zachować się przy stole
Cele główne:
- Utrwalenie i poszerzenie zakresu posiadanej wiedzy dotyczącej dokonywania zakupów towarów w różnego rodzaju sklepach;
- Utrwalenie zasad kulturalnego zachowania się w sklepie;
- Zapoznanie dzieci z pojęciem segregacji odpadków/śmieci;
- Utrwalenie zasad zachowania się przy stole podczas posiłku;
- Stymulowanie aktywności dzieci przez zabawy i zadania;
- Utrwalenie poznanych liter, ćwiczenia w czytaniu;
- Poznanie wykrzyknika.
Cele szczegółowe: Uczeń:
- Potrafi wypowiadać się na temat uczestnictwa w robieniu zakupów i właściwego zachowania się w sklepach;
- Aktywnie uczestniczy w improwizowaniu scenek i przedstawia w nich kulturalne zachowanie podczas zakupów;
- Potrafi rozpoznać rodzaje sklepów i przyporządkować produkty, które można w nich kupić;
- Potrafi wykonać listę zakupów;
- Zna pojęcie segregacji śmieci i rozumie wpływ segregacji śmieci na ochronę środowiska;
- Słucha z uwagą i zrozumieniem tekstu czytanego przez nauczyciela;
- Potrafi wskazać postacie w utworach literackich, ocenić bohaterów i uzasadnić swoją ocenę;
- Zna zasady właściwego i kulturalnego zachowania się podczas spożywania posiłków;
- Zna funkcję wykrzyknika i prawidłowo intonuje zdanie z wykrzyknikiem;
- Usprawnia koordynację wzrokowo- ruchową, ćwiczy sprawność rąk.
Metody pracy:
- Pogadanka utrwalająca, objaśnienie;
- Mapa pamięciowa;
- Zadania stawiane uczniom.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do klasy I „Elementarz odkrywców” cz. 2, Ćwiczenia do klasy II „Elementarz odkrywców” cz. 2, Kartki A4, kredki, mazaki.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Robimy zakupy
- Czytanie oraz omówienie tekstu pt. „Robimy zakupy” – podręcznik „Elementarz odkrywców” cz.2 str. 76;
- Gdzie to można kupić?- zgadywanka, rozpoznawanie rodzajów sklepów i przyporządkowywanie produktów, które można w nich kupić;
- Rozmowa na temat zasad właściwego zachowania w sklepie, improwizowanie scenek sytuacyjnych;
- Rozwiązywanie wybranych ćwiczeń ze str. 60-62 w ćwiczeniach „Elementarz odkrywców” cz.2;
- Wspólne tworzenie z rozsypanki wyrazowej kategorii produktów-czytanie globalne, łączenie w pary pasujących do siebie wyrazów- tworzenie listy zakupów;
- Rozmowa o opakowaniach produktów, o segregacji śmieci.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Zabawa w sklep, Utrwalenie poznanych liter
- Rozmowa o opakowaniach produktów, o segregacji śmieci;
- Tworzenie nowych wyrazów od nazw sklepów i ich asortymentu;
- Zapamiętywanie listy zakupów- ćwiczenia pamięci;
- Układanie wyrazów z liter ruchomego alfabetu;
- Tworzenie listy zalet i wad wózka i koszyka;
- Czytanie zdań ze zrozumieniem;
- Ćwiczenia utrwalające poznane litery.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Jak zachować się przy stole?-opracowanie listy zasad kulturalnego zachowania się podczas posiłków
- Słuchanie tekstu inscenizacji czytanego przez nauczyciela i udzielanie odpowiedzi na pytania- ”Śniadanie Grzesia” – podręcznik „Elementarz odkrywców” cz.2 str. 78;
- Ustalanie i pisanie nazw produktów, których nie chciał jeść bohater- przecinek przy wyliczaniu;
- Ocena zachowania Grzesia, rozmowa o właściwym zachowaniu się podczas spożywania posiłków;
- Rozwiązywanie wybranych ćwiczeń ze str. 63-65 w ćwiczeniach „Elementarz odkrywców” cz.2;
- Wspólne tworzenie listy zasad właściwego i kulturalnego zachowania się przy stole;
- Czytanie fragmentów inscenizacji zawierających zdania z wykrzyknikiem,wyjaśnienie funkcji wykrzyknika, ćwiczenia intonacyjne.