Konspekt

KONSPEKT DLA  KLASY I

OPRACOWAŁA: mgr Anna Marzena Derszniak

Lekcja  11 – 9 lutego

Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane

Temat: Robimy zakupy, Zabawa w sklep, Utrwalenie poznanych liter, Wiemy, jak zachować się przy stole

Cele główne:

  • Utrwalenie i poszerzenie zakresu posiadanej wiedzy dotyczącej dokonywania zakupów towarów w różnego rodzaju sklepach;
  • Utrwalenie zasad kulturalnego zachowania się w sklepie;
  • Zapoznanie dzieci z pojęciem segregacji odpadków/śmieci;
  • Utrwalenie zasad zachowania się przy stole podczas posiłku;
  • Stymulowanie aktywności dzieci przez zabawy i zadania;
  • Utrwalenie poznanych liter, ćwiczenia w czytaniu;
  • Poznanie wykrzyknika.

Cele szczegółowe: Uczeń:

  • Potrafi wypowiadać się na temat uczestnictwa w robieniu zakupów i właściwego zachowania się w sklepach;
  • Aktywnie uczestniczy w improwizowaniu scenek i przedstawia w nich kulturalne zachowanie podczas zakupów;
  • Potrafi rozpoznać rodzaje sklepów i przyporządkować produkty, które można w nich kupić;
  • Potrafi wykonać listę zakupów;
  • Zna pojęcie segregacji śmieci i rozumie wpływ segregacji śmieci na ochronę środowiska;
  • Słucha z uwagą i zrozumieniem tekstu czytanego przez nauczyciela;
  • Potrafi wskazać postacie w utworach literackich, ocenić bohaterów i uzasadnić swoją ocenę;
  • Zna zasady właściwego i kulturalnego zachowania się podczas spożywania posiłków;
  • Zna funkcję wykrzyknika i prawidłowo intonuje zdanie z wykrzyknikiem;
  • Usprawnia koordynację wzrokowo- ruchową, ćwiczy sprawność rąk.

Metody pracy:

  • Pogadanka utrwalająca, objaśnienie;
  • Mapa pamięciowa;
  • Zadania stawiane uczniom.

Środki dydaktyczne:

Podręcznik do klasy I „Elementarz odkrywców” cz. 2, Ćwiczenia do klasy II „Elementarz odkrywców” cz. 2, Kartki A4, kredki, mazaki.

Przebieg:

I jednostka lekcyjna: 

Temat: Robimy zakupy

  1. Czytanie oraz omówienie tekstu pt. „Robimy zakupy” – podręcznik „Elementarz odkrywców” cz.2 str. 76;
  2. Gdzie to można kupić?- zgadywanka, rozpoznawanie rodzajów sklepów i przyporządkowywanie produktów, które można w nich kupić;
  3. Rozmowa na temat zasad właściwego zachowania w sklepie, improwizowanie scenek sytuacyjnych;
  4. Rozwiązywanie wybranych ćwiczeń ze str. 60-62 w ćwiczeniach „Elementarz odkrywców” cz.2;
  5. Wspólne tworzenie z rozsypanki wyrazowej kategorii produktów-czytanie globalne, łączenie w pary pasujących do siebie wyrazów- tworzenie listy zakupów;
  6. Rozmowa o opakowaniach produktów, o segregacji śmieci.

II jednostka lekcyjna: 

Temat: Zabawa w sklep, Utrwalenie poznanych liter

  1. Rozmowa o opakowaniach produktów, o segregacji śmieci;
  2. Tworzenie nowych wyrazów od nazw sklepów i ich asortymentu;
  3. Zapamiętywanie listy zakupów- ćwiczenia pamięci;
  4. Układanie wyrazów z liter ruchomego alfabetu;
  5. Tworzenie listy zalet i wad wózka i koszyka;
  6. Czytanie zdań ze zrozumieniem;
  7. Ćwiczenia utrwalające poznane litery.

III jednostka lekcyjna: 

Temat: Jak zachować się przy stole?-opracowanie listy zasad   kulturalnego zachowania się podczas posiłków

  1. Słuchanie tekstu inscenizacji czytanego przez nauczyciela i udzielanie odpowiedzi na pytania- ”Śniadanie Grzesia” – podręcznik „Elementarz odkrywców” cz.2 str. 78;
  2. Ustalanie i pisanie nazw produktów, których nie chciał jeść bohater- przecinek przy wyliczaniu;
  3. Ocena zachowania Grzesia, rozmowa o właściwym zachowaniu się podczas spożywania posiłków;
  4. Rozwiązywanie wybranych ćwiczeń ze str. 63-65 w ćwiczeniach „Elementarz odkrywców” cz.2;
  5. Wspólne tworzenie listy zasad właściwego i kulturalnego zachowania się przy stole;
  6. Czytanie fragmentów inscenizacji zawierających zdania z wykrzyknikiem,wyjaśnienie funkcji wykrzyknika, ćwiczenia intonacyjne.

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply