KONSPEKT DLA KLASY III
OPRACOWAŁA: mgr Małgorzata Pamuła
Lekcja 11 – 9 lutego
Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane
Temat: Poznajemy kontynenty – Afryka, Dorośli Dzieciom, Dziś są moje urodziny
Cele główne:
- Zapoznanie z kontynentem – Afryką;
- Zapoznanie z postacią Anny Dymnej i orderem uśmiechu;
- Wprowadzenie zasady ortograficznej „h” wymienne i niewymienne;
- Zapoznanie ze schematem tworzenia zaproszenia;
- Zapoznanie z przyprawami korzennymi.
Cele szczegółowe: Uczeń:
- Wie, kim jest Anna Dymna;
- Wie, za co przyznawany jest order uśmiechu;
- Zna faunę i florę Afryki;
- Zna charakterystyczne elementy krajobrazu afrykańskiego;
- Wymienia afrykańskie gatunki zwierząt;
- Wie, jaki zmysł odpowiada za odczuwanie smaków;
- Zna zasady wymiany wyrazów z „h”.
Metody:
- Opowiadanie;
- Wykład;
- Pogadanka;
- Zagadki rysunkowe;
- Mapa mentalna;
- Burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do klasy III „Nasza Szkoła” cz. 2, Ćwiczenia do klasy III „Nasze Ćwiczenia”cz.2,wklejka do zeszytu, karty trójdzielne pt. „7 kontynentów”; karty trójdzielne pt. „zwierzęta Afryki”
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Poznajemy kontynenty – Afryka
- Zapoznanie uczniów z tematem zajęć;
- Przedstawienie elementów fauny i flory Afryki;
- Wprowadzenie zasady ortograficznej mówiącej o pisowni wyrazów z „h”;
- Wykonywanie zadań praktycznych związanych z tematem lekcji;
- Omówienie zadania domowego.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Dorośli Dzieciom
- Przedstawienie dzieciom folderu osoby, jaką jest Anna Dymna;
- Rozmowa o tym, co to znaczy być dobrym i za co przyznawany jest order uśmiechu;
- Wykonywanie zadań w zeszycie ćwiczeń w nawiązaniu do przerobionego materiału;
- Omówienie zadania domowego dotyczącego tematu.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Dziś są moje urodziny
- Przedstawienie schematu pisania zaproszenia;
- Zmysły – smakowanie przypraw korzennych;
- Wykonywanie zadań w zeszycie ćwiczeń w nawiązaniu do przerobionego materiału;
- Omówienie zadania domowego dotyczącego tematu;
- Rozdanie wklejek do zeszytów i podsumowanie zajęć.