KONSPEKT DLA KLASY VI
OPRACOWAŁ: mgr Janusz Adam Dziewiątkowski
Lekcja 10 – 9 lutego
Nazwa bloku programowego: Język polski. Kształcenie językowe
Temat: Odmienne i nieodmienne części mowy
Cele główne:
- Wyposażenie uczniów w wiadomości o budowie i zasadach funkcjonowania języka jako najważniejszego składnika systemu kultury i sposobu porozumiewania się;
- Kształtowanie świadomości językowej;
- Wyrobienie sprawności w posługiwaniu się językiem jako narzędziem komunikacji oraz środkiem formułowania myśli i wyrażania uczuć w mowie i piśmie.
Cele szczegółowe: Uczeń:
- Wie, co to są odmienne i nieodmienne części mowy;
- Potrafi rozpoznać i nazwać odmienne i nieodmienne części mowy;
- Wie, jaką funkcję pełnią i do czego służą poszczególne części mowy w zdaniu;
- Poprawnie odmienia poszczególne części mowy i stosuje je w wypowiedziach;
- Poprawnie stosuje rzeczowniki o nietypowej odmianie;
- Zna różne rodzaje zaimków: rzeczowne, przymiotne, liczebne, przysłowne;
- Umie poprawnie stopniować przymiotniki i przysłówki.
Metody:
- Wyjaśnienie;
- Ćwiczenia praktyczne;
- Aktywizujące.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do kształcenia językowego i zeszyt ćwiczeń do klasy VI „Słowa na start”, materiał prezentujący odmienne i nieodmienne części mowy wraz z przykładami.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Odmienne części mowy. Powtórzenie
- Powitanie i sprawdzenie pracy domowej;
- Powtórzenie wiadomości o rzeczowniku, przymiotniku i czasowniku;
- Ćwiczenia praktyczne;
- Rozbiór gramatyczny zdań;
- Powtórzenie wiadomości o zaimku i liczebniku;
- Ćwiczenia praktyczne.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Nieodmienne części mowy. Powtórzenie
- Powitanie;
- Powtórzenie wiadomości o przysłówkach, przyimkach i spójnikach;
- Ćwiczenia praktyczne;
- Rozbiór gramatyczny zdań z użyciem nieodmiennych części mowy;
- Ćwiczenia utrwalające;
- Zadanie domowe: dokonać rozbioru gramatycznego podanych zdań oraz powtórzyć i utrwalić samodzielnie materiał o odmiennych i nieodmiennych częściach mowy.