KONSPEKT DLA KLASY I
OPRACOWAŁA: Anna Marzena Derszniak
Lekcja 14 – 23 marca
Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane
Temat: Dawne przybory szkolne, W królestwie Ósmej Tajemnicy, Jesteśmy dla siebie mili
Cele główne:
- Zapoznanie z fragmentem lektury Marii Kownackiej ,,Plastusiowy pamiętnik” oraz bohaterami książki na podstawie tekstu ,, O kleksiku z kałamarza, co na nikogo nie zważa”;
- Poznanie zasad pisowni imion wielką literą;
- Poznanie litery „ó” i „Ó”, pisownia litery, wymiana „ó” na „o”;
- Umiejętność wyjaśnienia określeń: życzliwość, serdeczność, obietnica.
Cele szczegółowe: Uczeń:
- Zna przybory szkolne używane obecnie i dawniej;
- Potrafi wyodrębnić postacie i zdarzenia w utworach literackich, wskazując cechy i oceniając bohaterów literackich;
- Pisze zdania odręcznie, czytelnie;
- Czyta płynnie;
- Potrafi słuchać z uwagą tekstów czytanych przez nauczyciela;
- Potrafi słuchać i czeka na swoją kolej, panuje nad chęcią nagłego wypowiadania się;
- Stosuje poprawną wielkość liter w zapisie imion;
- Wyróżnia w zdaniach wyrazy, w wyrazach samogłoski i spółgłoski;
- Ocenia postępowanie swoje i innych osób, odnosząc się do poznanych wartości takich jak: serdeczność, życzliwość, uczciwość, obietnica;
- Potrafi wykorzystać pracę zespołową w procesie uczenia się;
- Usprawnia koordynację wzrokowo- ruchową, ćwiczy sprawność rąk.
Metody:
- Podające – pogadanka utrwalająca, objaśnienie;
- Aktywizujące- mapa pamięciowa;
- Praktyczne – zadania stawiane uczniom.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do klasy I „Elementarz odkrywców” CZĘŚĆ 3, Ćwiczenia do klasy I „Elementarz odkrywców” CZĘŚĆ 3, ołówek, kredki, mazaki
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Dawne przybory szkolne
- Słuchanie opowiadania nauczyciela na temat wyposażenia tornistra pierwszoklasisty w dawnych;
- Zapoznanie z fragmentem lektury Marii Kownackiej,, Plastusiowy pamiętnik”:,, O kleksiku z kałamarza, co na nikogo nie zważa”, „Elementarz odkrywców” cz.3, str.11-12;
- Ćwiczenia w rozpoznawaniu głosek oraz w płynnym czytaniu, „Elementarz odkrywców” cz.3, str. 13;
- Utrwalanie poznanych liter.
II jednostka lekcyjna:
Temat: W królestwie Ósmej Tajemnicy
- Wprowadzenie drukowanych i pisanych liter „ó”, „Ó”– jedna głoska dwa znaki, zapisywanie wyrazów z „ó”;
- Ćwiczenia w głośnym indywidualnym czytaniu- „Elementarz odkrywców” – część 3, 16;
- Ćwiczenia w pisaniu „ó” w wyrazach i zdaniach „Elementarz odkrywców” – ćwiczenia część 3, ćwiczenie 12.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Jesteśmy dla siebie mili, Wielka litera w pisowni imion
- Słuchanie czytanego przez nauczyciela tekstu Zofii Staneckiej ”Miłe niespodzianki” – podręcznik „Elementarz odkrywców” cz.3 str. 14;
- Ocena postępowania bohaterów scenek na stronie 15 podręcznika- wypowiedzi uczniów;
- Rozmowa na temat dotrzymywania obietnic na podstawie tekstu „Trudne słówko – obietnica”- podręcznik „Elementarz odkrywców” cz.3 str. 20;
- Pisownia wyrazów z ó wymiennym na o- podręcznik „Elementarz odkrywców” cz.3, ćwiczenie 2, str. 21;
- Zadanie domowe: Naucz się pięknie czytać tekst „Trudne słówko – obietnica”- z podręcznika „Elementarz odkrywców” część 3 strona 20, Wykonaj ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń : strona 8: ćwiczenie 1 i 2, strona 9: ćwiczenie 1 i 2, strona 10: ćwiczenie 2, strona 12 i 13: ćwiczenie 1,2,3 i 4, strona 14: ćwiczenie 1 i 2. Powodzenia!