KONSPEKT DLA KLASY II
OPRACOWAŁA: lic Barbara Madejewska
Lekcja 14 – 23 marca
Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane
Temat: „A ja rosnę i rosnę! ”, „Dbam o wzrok”, „Dbam o zęby”
Cele główne:
- Umiejętność swobodnego wypowiadania się na konkretny temat oraz czytania na forum klasy ;
- Wzbogacanie słownictwa;
- Zapoznanie z terminem: „wyrazy bliskoznaczne”;
- Poznanie zasad dbania o wzrok;
- Zapoznanie z pracą stomatologa i ortodonty.
Cele szczegółowe: Uczeń:
- Potrafi wypowiadać się na temat wskazany przez nauczyciela używając bogatego słownictwa;
- Głośno czyta na forum;
- Potrafi wymienić wyrazy bliskoznaczne;
- Wie, co ma pozytywny a co negatywny wpływ na narząd wzroku;
- Potrafi wyjaśnić, na czym polega praca stomatologa i ortodonty.
Metody:
- Opowiadania;
- Wyjaśnienie;
- Pogadanka;
- Burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do klasy II „Elementarz odkrywców”, ćwiczenia do klasy II „Elementarz odkrywców”, obrazki
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: A ja rosnę i rosnę!
- Wypowiedzi na temat zmian wzrostu człowieka – na podstawie tekstu Zofii Staneckiej „Olbrzymy i krasnoludki”, przeczytanych ciekawostek oraz własnych doświadczeń;
- Próby odpowiedzi na pytanie: Co by było, gdyby ludzie nie przestawali rosnąć? Układanie i pisanie zdań złożonych;
- Tworzenie rodziny wyrazów (mały), Szukanie wyrazów bliskoznacznych (duży), Zdrobnienia i zgrubienia wyrazów, „Zdrowe danie” – wykonanie kompozycji przestrzennej.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Dbam o wzrok
- Wspólne ustalenie zasad dbania o wzrok – na podstawie wiersza Jana Brzechwy „Sowa” i własnych doświadczeń;
- Poznawanie pracy lekarza okulisty, Wyjaśnianie powiedzeń dotyczących wzroku, Czytanie z podziałem na role, Doskonalenie czytania ze zrozumieniem;
- Pisanie zwrotów z „nie” (nie należy, nie trzeba, nie wolno), Utrwalanie pisowni wyrazów z „ó”.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Dbam o zęby
- Wypowiedzi na temat dbania o zęby, wizyt u stomatologa i ortodonty – na podstawie wiersza Czesława Janczarskiego „O krasnalkowym zębie i o dobrej radzie” oraz własnych doświadczeń;
- Układanie i zapisywanie rad dotyczących dbania o zęby. Uzębienie dziecka i człowieka dorosłego;
- Poznawanie pracy stomatologa i ortodonty.