KONSPEKT DLA KLASY 0
OPRACOWAŁA: mgr Marta Walczak
Lekcja 13 – 23 marca
Nazwa bloku programowego: Kształcenie zintegrowane
Temat: Wprowadzenie liter R oraz nauka czytania prostych wyrazów, Magiczna cyfra 7 a dni tygodnia, Pory roku
Cele główne:
- Zapoznanie uczniów z zapisem graficznym litery R i r oraz cyfry 7;
- Próby zapisu omawianych litery oraz cyfry;
- Utrwalenie zapisu graficznego litery wcześniej poznanych liter;
- Zapoznanie z zasadami tworzenia wyrazów oraz próby tworzenia wyrazów;
- Próby czytania prostych wyrazów;
- Zapoznanie z pojęciem tygodnia oraz dni tygodnia;
- Zapoznanie uczniów ze zmianami w przyrodzie, jakie zachodzą w równych porach roku;
- Próby wyjaśnienia do czego są potrzebne pory roku
Cele szczegółowe: Uczeń potrafi:
- Zapisać wprowadzoną literę;
- Odnaleźć omawianą literę i pośród innych;
- Utworzyć sylaby oraz proste wyrazy przy użyciu wszystkich poznanych liter;
- Przeczytać proste wyrazy;
- Zapisać wprowadzoną cyfrę;
- Odnaleźć omawianą cyfrę pośród innych;
- Wyjaśnić analogię między cyfrą 7 a dniami tygodnia;
- Wyjaśnić, jakie mamy pory roku i jakie jest ich znaczenie.
Metody:
- Słowne- pogadanka, praca z podręcznikiem;
- Oglądowa- praca z podręcznikiem i ćwiczeniami, obserwacja przyrody;
- Problemowa- zgadywanka, praca z ilustracjami, burza mózgów, praca z zeszytem, zadania do wykonania.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik, ćwiczenia, ilustracje, tablica szkolna, konkrety charakterystyczne dla omawianych zagadnień, zeszyt
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Wprowadzenie litery „R” i „r”
- Scharakteryzowanie litery „R” i „r”;
- Próby zapisu graficznego litery „R” i „r”;
- Utrwalenie zapisu graficznego litery „R” i „r”, zwrócenie uwagi na staranność;
- Próby czytania prostych wyrazów.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Magiczna cyfra 7 a dni tygodnia
- Zapoznanie z tekstem dotyczącym omawianego tematu;
- Dlaczego tydzień jest podzielony na dni i dlaczego jest ich 7;
- Dyskusja na temat, co robimy w poszczególne dni tygodnia;
- Wprowadzenie cyfry 7 i jej charakterystyka;
- Próba zapisu cyfry 7.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Pory roku
- Omówienie, czym są pory roku;
- Charakterystyka pór roku;
- Wyjaśnienie, jakie jest ich znaczenie dla przyrody;
- Dyskusja na temat pór roku.