KONSPEKT DLA KLASY 0
OPRACOWAŁA: mgr Marta Walczak
Lekcja 19 – 8 czerwca
Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane
Temat: Matematyka nie jest straszna. Nauka piosenki na zakończenie roku szkolnego .
Cele główne:
- Rozwijanie wiedzy z zakresu poznanego materiału;
- Rozwijanie umiejętności dodawania i odejmowania w oparciu o konkrety;
- Poszerzanie wiadomości o matematyce;
- Poszerzanie wiedzy na temat polskich utworów muzycznych dla dzieci.
Cele szczegółowe: Uczeń potrafi:
- Zapisać omawiane cyfry;
- Odnaleźć omawianą cyfrę i pośród innych;
- Rozpoznać znaki matematyczne;
- Odnaleźć omawiane działanie pośród innych;
- Zapisać wprowadzone cyfry i działania;
- Przyporządkować właściwą cyfrę do ilości konkretów.
Metody:
- Słowne- pogadanka, praca z testem, burza mózgów;
- Problemowa- zabawa z konkretami, zadania do wykonania.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik, ćwiczenia, ilustracje, tablica szkolna, konkrety charakterystyczne dla omawianych zagadnień, zeszyt, utwór muzyczny.
Przebieg: I jednostka lekcyjna:
Temat: Powtórzenie znanych cyfr
- Przypomnienie nazw poznanych wcześniej cyfr.
- Zapis omawianych cyfr.
- Przyporządkowanie określonych cyfr do konkretów.
- Powtórzenie znajomości cyfr w oparciu o schemat własnego ciała.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Wprowadzenie działań: dodawania i odejmowania.
- Wprowadzenie działania dodawania.
- Wytłumaczenie czym jest dodawanie na przykładzie konkretów.
- Wprowadzenie działania odejmowania.
- Wytłumaczenie czym jest odejmowanie na przykładzie konkretów.
- Próby samodzielnego dodawania i odejmowania.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Nauka piosenki pt.”Lato, lato” .
- Zapoznanie z melodią i tekstem piosenki.
- Wspólne próby zaśpiewania piosenki.
IV jednostka lekcyjna:
Temat: Kontynuowanie nauki piosenki na pobliskim boisku podczas zabawy.
- Zabawa połączona z nauką piosenki.