KONSPEKT DLA KLASY 0
OPRACOWAŁA: Małgorzata Hrapkowicz
Lekcja 9 – 20 stycznia
Nazwa bloku programowego: Edukacja Wczesnoszkolna
Temat: W poszukiwaniu mądrości.
Cele główne:
- zapoznanie z nowym utworem literackim;
- zapoznanie z wyglądem graficznym liczby 7;
- rozwijanie umiejętności słuchania, mówienia;
- zapoznanie z wyglądem graficznym litery „U”, „u”;
- zapoznanie ze słowami i piosenką „Babcia i dziadek”.
Cele szczegółowe: uczeń:
- zna bajkę „Trzy świnki”;
- potrafi słuchać ze zrozumieniem;
- umie uważnie słuchać fragmentu tekstu i zapamiętać istotne informacje;
- potrafi ocenić trwałość domów wykonanych z rożnych materiałów;
- zna graficzny obraz liczby 7;
- umie porównywać wielkości przedmiotów, stosując odpowiednie określenia;
- zna kolejne dni tygodnia;
- umie wskazać różne źródła wiedzy;
- umie wypowiadać się na podany temat;
- zna graficzny wygląd litery „U”, „u”;
- zna słowa i potrafi zaśpiewać piosenkę pt. „Babcia i dziadek”.
Metody:
- podające: pogadanka;
- praktycznych działań;
- aktywizująca: burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
Zeszyt ćw. część 2, kolorowe kartki, kredki, cd z piosenką.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: „Najpierw pomyśl – potem zrób.
- „Trzy świnki” – słuchanie bajki i rozmowa na temat jej treści.
- „Z jakiej to bajki?” – wykonanie ćwiczenia na karcie pracy.
- „Świnki i ich domki” – ćwiczenie słuchania ze zrozumieniem.
- „Magiczna siódemka” – ćwiczenia matematyczne.
- „Skarbonka Ani” – wykonywanie ćwiczeń na karcie pracy.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Zajęcia na wolnym powietrzu.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Wielkie umysły zmieniają świat.
- „Kim chcę zostać” – swobodne wypowiedzi dzieci.
- „Co zrobić żeby być mądrym?” – szukanie odpowiedzi na pytanie problemowe.
- „Mądre „u” – zabawa z wyliczanką.
- „Jak wygląda „u”? – słuchanie wiersza i prezentacja litery „u”.
- „Wygięte jak „u”” – wykonanie ćwiczenia na karcie pracy.
IV jednostka lekcyjna:
Temat: Zawsze pamiętam o babci i dziadku.
- Pogadanka na temat rodziny.
- „Rodzinne drzewo” – ćwiczenie graficzne na karcie pracy.
- Wykonanie laurki dla babci i dziadka.
- Wysłuchanie piosenki pt. „Babcia i dziadek”.
- Nauka słów piosenki.