KONSPEKT DLA KLASY
OPRACOWAŁA: Małgorzata Hrapkowicz
Lekcja 13 – 17 marca
Nazwa bloku programowego: Ważna sprawa – odpowiedzialność.
Cele główne:
- kształtowanie umiejętności dostrzegania zjawisk przyrodniczych charakterystycznych dla przedwiośnia;
- ćwiczenie słuchu fonematycznego;
- poznanie graficznego obrazu liczby 10;
- doskonalenie myślenia przyczynowo – skutkowego;
- doskonalenie umiejętności manualnych;
- kształtowanie wiedzy na temat tradycji, symboli i zwyczajów Świąt Wielkanocnych.
Cele szczegółowe: uczeń:
- potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące treści wiersza;
- zna graficzny obraz litery „s”;
- potrafi wskazać pierwsze oznaki wiosny;
- zna graficzny obraz liczby 10;
- umie opowiedzieć co dzieje się kolejno na obrazku;
- wie, że więzi rodzinne są bardzo ważne;
- zna tradycje, symbole i zwyczaje typowe dla Świąt Wielkanocnych;
- wie co zgodnie z tradycją powinno znajdować się w wielkanocnym koszyku.
Metody:
- podające: pogadanka;
- praktycznych działań;
- aktywizująca: burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
Zeszyt ćw. część 3, kredki, bibuła, klej, nożyczki, papier kolorowy.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Mały przyjaciel przyrody.
- „Sowa pierwsze oznaki wiosny” – słuchanie wiersza i rozmowa na temat jego treści.
- Pogadanka na temat pierwszych znaków wiosny.
- Głoska „s” – ćwiczenia.
- Sowa – praca plastyczna metodą wydzieranki.
- Zagadki dla dzieci o wiośnie.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Zajęcia na wolnym powietrzu.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Jesteśmy odpowiedzialni.
- „Magiczna liczba 10” – słuchanie wiersza oraz wykonanie ćwiczenia praca w kartach pracy.
- „List do dziadka” – historyjka obrazkowa.
- Pogadanka na temat więzi rodzinnych.
- „Szerokie czy wąskie?” – praca w kartach pracy.
- „Długie czy krótkie” – praca w kartach pracy.
IV jednostka lekcyjna:
Temat: Wielkanoc w Polsce.
- Pogadanka na temat tradycji Świąt Wielkanocnych.
- „Wielkanocne symbole” – pokaz i rozmowa.
- „Mazurek wuja Ernesta” – czytanie tekstu obrazkowo – wyrazowego.
- „Wielkanocny koszyczek” – praca w kartach pracy.
- Praca plastyczna – wielkanocne pisanki.