KONSPEKT DLA KLASY O
OPRACOWAŁA: Małgorzata Hrapkowicz
Lekcja 14 – 7 kwietnia
Nazwa bloku programowego: Historia ukryta w legendach.
Cele główne:
- kształtowanie wiedzy na temat legendy polskiej;
- doskonalenie płynności ruchów i precyzji kreślenia po śladzie;
- kształtowanie umiejętności syntezy i analizy wyrazów;
- poznanie graficznego obrazu litery „F”, „f”;
- poznanie słów i melodii nowej piosenki.
Cele szczegółowe: uczeń:
- zna melodię hejnału Mariackiego;
- wie gdzie leży dawna stolica Polski;
- zna legendę o Smoku Wawelskim;
- wie gdzie leży obecna stolica Polski
- potrafi dostrzegać różnice miedzy tym co było dawniej a jest teraz;
- zna graficzny obraz litery „F”, „f”;
- zna słowa piosenki „Jesteś mamo skarbem mym”.
Metody:
- podające: pogadanka;
- praktycznych działań;
- aktywizująca: burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
Zeszyt ćw. część 3, 4, nożyczki, płyta CD , laptop, kolorowe kartki z bloku technicznego,
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Spotkanie ze Smokiem Wawelskim.
- Hejnał z wieży Mariackiej – wysłuchanie hejnału.
- „ Kraków – dawna stolica” – pogadanka, oglądanie zdjęć ukazujących Kraków oraz mapę Polski.
- „Legenda o Smoku Wawelskim” – słuchanie legendy i rozmowa na temat jej treści.
- Sylwety do „Legendy o Smoku Wawelskim” – wycinanka.
- „Trójgłowy smok” – ćwiczenie graficzne i matematyczne z wykorzystaniem kart pracy.
- „Pomnik Smoka Wawelskiego” – oglądanie rzeźby oraz wykonanie ćwiczenia w karcie pracy.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Zajęcia na wolnym powietrzu.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Legendy naszej stolicy.
- „ Z Krakowa do Warszawy” – oglądanie mapy Polski.
- „Warszawa dawniej i dziś” – dzielenie się spostrzeżeniami z oglądania reprodukcji obrazu i zdjęcia na karcie pracy.
- „Korona Złotej Kaczki” – ćwiczenie graficzne w karcie pracy.
- „Zaczarowany fotel” – słuchanie wiersza, ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej wyrazów z wykorzystaniem karty pracy.
- „Wskaż właściwą drogę” wykonanie ćwiczenia na karcie pracy.
IV jednostka lekcyjna:
Temat: Dzień mamy.
- Zapoznanie z melodią i słowami piosenki „Jesteś mamo skarbem mym”.
- Utrwalenie tekstu, próba improwizowania ruchem.
- Wykonanie laurki na dzień mamy.