KONSPEKT DLA KLASY 0
OPRACOWAŁA: mgr Marta Walczak
Lekcja 1 – 15 września 2018
Nazwa bloku programowego: Kształcenie zintegrowane
Temat: Jestem Starszakiem!, Las, plaża, góry, Ogród i warzywa- Dom i rodzina.
Cele główne:
- Zapoznanie uczniów z nowymi kolegami i nauczycielem;
- Jacy jesteśmy, jacy chcemy być, co lubimy w innych, a co nie;
- Charakterystyka właściwych relacji w grupie;
- Zapoznanie uczniów z różnorodnością środowisk naturalnych;
- Charakterystyka różnych środowisk naturalnych ze wskazaniem na różnice i podobieństwa;
- Zapoznanie uczniów z pojęciem rodziny;
- Charakterystyka rodziny na podstawie przykładów;
- Charakterystyka i poznanie nazw różnych owoców i warzyw i ich praktyczne zastosowanie;
- Charakterystyka ogrodu, jako domu dla warzyw i owoców i innych roślin.
Cele szczegółowe:
- Uczeń zna imiona swoich kolegów i nauczyciela- zwraca się do innych po imieniu;
- Uczeń potrafi opisać, jakie zachowanie jest właściwe, a jakie nie;
- Uczeń potrafi reagować we właściwy sposób w określonych sytuacjach;
- Uczeń zna nazwy różnych środowisk naturalnych;
- Uczeń charakteryzuje las, plażę i góry;
- Uczeń potrafi wymienić różnice między środowiskami naturalnymi i konkrety charakterystyczne dla nich;
- Uczeń opisuje swoją rodzinę;
- Uczeń nazwy różnych warzyw i owoców i opisuje ich zastosowanie;
- Uczeń opisuje i charakteryzuje pojęcie domu i ogrodu.
Metody:
- Podająca- pogadanka, praca z podręcznikiem;
- Oglądowa- praca z podręcznikiem i ćwiczeniami;
- Problemowa- praca z ćwiczeniami, zgadywanka, praca z konkretami i ilustracjami, burza mózgów, praca z konkretami w środowisku naturalnym podczas wycieczki do pobliskiego lasu.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik, ćwiczenia, ilustracje, zdjęcia, tablica szkolna, eksponaty, kukiełki, konkrety charakterystyczne dla omawianych zagadnień.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Jestem Starszakiem!.
- Zapoznanie dziećmi i nauczycielem,
- Wyjaśnienie kim jest starszak,
- Zapoznanie z właściwymi i niewłaściwymi zachowaniami w grupie oraz umiejętne reagowanie w trudnych sytuacjach.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Las, plaża, góry.
- Omówienie środowisk naturalnych ze szczególnym wskazaniem na cechy charakterystyczne,
- Zapoznanie z organizmami, zwierzętami zamieszkującymi różne środowiska naturalne,
- Zapoznanie oraz poszukiwanie różnych organizmów i zwierząt zamieszkujących pobliski las podczas lekcji oraz zajęć integracyjno-aktywizujących.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Ogród i warzywa- Dom i rodzina.
- Omówienie wraz z dziećmi pojęcia rodziny,
- Scharakteryzowanie warzyw, jako rodziny,
- Omówienie i wskazanie różnic między warzywami oraz między członkami rodziny,
- Charakterystyka domu na podstawie przykładów oraz charakterystyka ogrodu, jako domu dla warzyw.