KONSPEKT DLA KLASY 0
OPRACOWAŁA: mgr Marta Walczak
Lekcja 6 –24 listopada
Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane
Temat: Wprowadzenie litery „L” i „l” .Wprowadzenie cyfry „3”.Tworzenie sylab z wykorzystaniem wcześniej poznanych liter. Rytm- wprowadzenie pojęcia rytmu. Coś zmaluję- zajęcia plastyczne rozwijające motorykę małą.
Cele główne: Zapoznanie uczniów z:
- Literą „L” i „l”;
- Cyfrą „3”;
- Wprowadzenie pojęcia rytmu oraz jego tworzenie;
- Rozwój motoryki małej poprzez ukierunkowane zajęcia plastyczne.
Cele szczegółowe: Uczeń potrafi:
- Rozpoznać literę „L” i „l”;
- Zapisać literę „L” i „l”;
- Scharakteryzować literę „L” i „l”2;
- Utworzyć sylaby z poznanymi literami;
- Rozpoznać cyfrę „3”;
- Zapisać cyfrę „3”;
- Rozpoznać rytm w zapisie graficznym i dźwiękowym;
- Stworzyć krótki rytm;
- Wykonać ćwiczenia plastyczne ukierunkowane na rozwój motoryki małej.
Metody:
- Pogadanka;
- Burza mózgów;
- Zgadywanka.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik, ćwiczenia, ilustracje, tablica szkolna, kredki, zeszyt, instrumenty muzyczne.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Wprowadzenie litery „L” i „l”.
- Scharakteryzowanie litery „L” i „l”, jako znaku graficznego;
- Próby zapisu graficznego litery „L” i „l”;
- Utrwalenie zapisu graficznego litery „L” i „l” oraz zwrócenie uwagi na staranność.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Wprowadzenie cyfry „3”.
- Scharakteryzowanie cyfry „3”, jako znaku graficznego;
- Próby zapisu graficznego cyfry „3”.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Tworzenie sylab z wykorzystaniem wcześniej poznanych liter.
- Przypomnienie wcześniej poznanych liter;
- Wyjaśnienie czym jest sylaba;
- Próby wspólnego tworzenia sylab i ich zapisywanie.
IV jednostka lekcyjna:
Temat: Wprowadzenie pojęcia rytmu i jego zastosowanie.
- Wyjaśnienie i zapoznanie z pojęciem rytmu;
- Zapoznanie się z rytmem z ujęciu graficznym;
- Wykorzystanie instrumentów muzycznych do tworzenia rytmu;
- Próby samodzielnego tworzenia rytmu.
V jednostka lekcyjna:
Temat: Coś zmaluję- zajęcia plastyczne rozwijające motorykę małą.
- Wyjaśnienie zadań, które będą do wykonania;
- Przygotowanie przyborów niezbędnych do wykonania zadania;
- Wykonanie zadań plastycznych rozwijających motorykę małą.