KONSPEKT DLA KLASY 0
OPRACOWAŁA: mgr Marta Walczak
Lekcja 8 – 15 grudnia
Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane
Temat: Baśń Hansa Christiana Andersena pt. ”Choinka”, Nawiązanie do tradycji zdobienia choinki na Święta, Wykonanie własnej choinki przy użyciu dotychczas poznanych liter, cyfr i figur geometrycznych
Cele główne:
- Zapoznanie uczniów z baśnią H.Ch. Andersena pt. „Choinka”;
- Utrwalenie zapisu graficznego litery wcześniej poznanych liter, cyfr i figur geometrycznych;
- Zapoznanie z zasadami tworzenia form z wykorzystaniem figur geometrycznych, cyfr i liter.
Cele szczegółowe: Uczeń potrafi:
- Wysłuchać uważnie i ze zrozumieniem tekstu baśni H.Ch. Andersena „Choinka” oraz odnieść jej tekst do czasu świątecznego;
- Odpowiedzieć na pytania związane z treścią baśni oraz wyjaśnić, które elementy utworu nawiązują do okresu Bożego Narodzenia;
- Zapisać i narysować wcześniej poznane litery, cyfry i figury geometryczne;
- Wyciąć kształty oraz przykleić je na kartce tworząc kształt choinki.
Metody:
- Pogadanka, wyjaśnianie;
- Burza mózgów;
- Zgadywanka, praca z ilustracjami, praca z plastyczna.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik, ćwiczenia, ilustracje, tablica szkolna, konkrety charakterystyczne dla omawianych zagadnień, zeszyt, tekst baśni, kredki, papier kolorowy, klej, nożyczki.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna:
Temat: Zapoznanie z tekstem baśni H.Ch. Andersena pt. Choinka.
- Przeczytanie tekstu baśni;
- Odpowiadanie na pytania związane z tekstem utworu H.Ch. Andersena;
- Dyskusja na temat poznanej baśni w nawiązaniu do klimatu świątecznego.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Tworzenie własnej choinki z dotychczas poznanych figur geometrycznych, cyfr i liter.
- Narysowanie trójkątów oraz ich wycięcie;
- Przyklejenie trójkątów na kartkę w takiej formie, aby uzyskać kształt choinki;
- Ozdabianie choinki literami i cyframi.