KONSPEKT DLA KLASY 0
OPRACOWAŁA: mgr Marta Walczak
Lekcja 10 – 26 stycznia
Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane
Temat: Wprowadzenie litery U i u, Zabawa literami, czyli tworzenie prostych wyrazów oraz próby ich czytania, Rytm- tworzymy rytmiczne bransoletki
Cele główne:
- Zapoznanie uczniów z zapisem graficznym liter „U” oraz „u”;
- Zapoznanie z zasadami tworzenia wyrazów oraz próby tworzenia wyrazów;
- Próby czytania prostych wyrazów;
- Utrwalenie pojęcia rytmu oraz jego tworzenie.
Cele szczegółowe: Uczeń potrafi:
- Zapisać wprowadzone litery;
- Odnaleźć omawiane litery pośród innych;
- Utworzyć sylaby oraz proste wyrazy przy użyciu omawianych liter;
- Przeczytać proste wyrazy;
- Rozpoznać rytm;
- Wyjaśnić czym jest rytm;
- Stworzyć własny rytm.
Metody:
- Słowne- pogadanka, praca z podręcznikiem;
- Oglądowa- praca z podręcznikiem i ćwiczeniami;
- Problemowa- zgadywanka, praca z ilustracjami, burza mózgów, praca z zeszytem, zadania do wykonania.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik, ćwiczenia, ilustracje, tablica szkolna, konkrety charakterystyczne dla omawianych zagadnień, zeszyt, koraliki, gumka do nawlekania
Przebieg: I jednostka lekcyjna:
Temat: Wprowadzenie litery „U” oraz „u”
- Scharakteryzowanie litery „U” oraz „u”;
- Próby zapisu graficznego poznanych liter;
- Utrwalenie zapisu graficznego liter wprowadzonych na lekcji oraz zwrócenie uwagi na staranność zapisu.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Tworzenie sylab z dotychczas poznanych liter
- Przypomnienie czym jest sylaba;
- Przypomnienie sylab poznanych wcześniej;
- Dzielenie wyrazów na sylaby;
- Wspólne tworzenie sylab oraz prostych wyrazów;
- Próby czytania prostych wyrazów.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Rytm- tworzymy rytmiczne bransoletki, cz.1
- Przypomnienie czym jest rytm;
- Wspólne poszukiwanie rytmu;
- Tworzenie prostych rytmów.
IV jednostka lekcyjna:
Temat: Rytm- tworzymy rytmiczne bransoletki, cz.2
- Zadanie do wykonania- Mój rytm;
- Tworzenie własnego rytmu przy użyciu koralików.