KONSPEKT DLA KLASY 0
OPRACOWAŁA: mgr Marta Walczak
Lekcja 11 – 9 lutego
Nazwa bloku programowego: Nauczanie zintegrowane
Temat: Wprowadzenie liter „D”, ”Y” i „N” oraz nauka czytania prostych wyrazów, Pomagamy zwierzętom , Chcemy dużo śniegu, by saneczki nie ustały w biegu
Cele główne: Zapoznanie uczniów z:
- Zapisem graficznym liter „D”, „N” oraz „Y” ; próby zapisu oraz utrwalenie zapisu poznanych liter;
- Zasadami tworzenia wyrazów; próby tworzenia i czytania prostych wyrazów;
- Sposobami pomocy i opieki nad zwierzętami;
- Ze zmianami w przyrodzie, jakie zachodzą zimą.
Cele szczegółowe: Uczeń potrafi:
- Zapisać wprowadzone litery;
- Odnaleźć omawiane litery pośród innych;
- Utworzyć sylaby oraz proste wyrazy przy użyciu omawianych liter;
- Przeczytać proste wyrazy;
- Wyjaśnić, jak można pomagać zwierzętom zimą;
- Wyjaśnić, dlaczego pomoc zwierzętom jest ważna;
- Opisać zmiany w przyrodzie, jakie zachodzą zimą;
- Wyjaśnić przyczyny zachodzących zimą zmian w przyrodzie.
Metody:
- Pogadanka;
- Obserwacja przyrody;
- Zgadywanka, praca z ilustracjami, burza mózgów, praca z zeszytem, zadania do wykonania.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik, ćwiczenia, ilustracje, tablica szkolna, konkrety charakterystyczne dla omawianych zagadnień, zeszyt, śnieg, plastikowe kubeczki, szkło powiększające.
Przebieg:
I jednostka lekcyjna
Temat: Wprowadzenie liter „D”, „N” oraz „Y”
- Scharakteryzowanie liter „D”, „N” oraz „Y”;
- Próby zapisu graficznego poznanych liter;
- Utrwalenie zapisu graficznego liter oraz zwrócenie uwagi na staranność ich zapisu;
- Próby czytania prostych wyrazów.
II jednostka lekcyjna:
Temat: Pomagamy zwierzętom
- Zapoznanie z tekstem dotyczącym omawianego tematu;
- Burza mózgów na temat: „Dlaczego powinniśmy pomagać zwierzętom?”;
- Dyskusja, w jaki sposób możemy pomagać zwierzętom;
- Praca plastyczna na temat: „Jak mogę pomóc zwierzętom?”.
III jednostka lekcyjna:
Temat: Chcemy dużo śniegu, by saneczki nie ustały w biegu
- Przygotowanie do wyjścia na szkolny plac zabaw;
- Zapoznanie z tekstem dotyczącym omawianego tematu;
- Zbieranie śniegu do jednorazowych kubeczków oraz obserwacja zachowania śniegu w dodatniej oraz ujemnej temperaturze;
- Obserwacja płatków śniegu przez szkło powiększające;
- Zabawa na śniegu.